Chiny: nadmierne moce w energetyce jeszcze przez 5 lat

Jeszcze przez pięć lat Chiny będą dysponowały nadmiernymi mocami produkcji energii elektrycznej, szacuje IHS Market Inc.

W Chinach popyt na energię elektryczną rośnie wolniej z powodu wolniejszego tempa wzrostu gospodarczego. Tymczasem nowe moce wciąż są dodawane w ramach projektów rozpoczętych przed latami. Xizhou Zhou, szef analizy chińskiego rynku energii w IHS Markit wskazuje, że już w 2013 i 2014 roku w Chinach było widać oznaki „złych nadmiernych mocy produkcyjnych”. Szczyt nastąpił w 2015 roku. Jego zdaniem, sytuacje jest trudna, bo budowy nowych elektrowni nie da się zatrzymać.

Energetyka, prąd, linie przesyłowe
Zobacz więcej

Energetyka, prąd, linie przesyłowe

Andrzej Bogacz / FORUM

- To nie wróży dobrze nikomu, ani producentom energii, ani dostawcom paliw – powiedział Zhou. – Popyt na energię wciąż rośnie, ale wiele elektrowni będzie wykorzystywanych w coraz mniejszym stopniu niż zakładano – dodał.

Problem nadmiernych mocy i kwestie ochrony środowiska uderzą najmocniej w elektrownie węglowe. Zhou zwrócił uwagę, że już w ubiegłym roku ich moce wykorzystywane były w mniej niż 50 proc. W kolejnych latach można oczekiwać, że  będzie to jeszcze mniej.

Z danych rządu Chin wynika, że konsumpcja energii, która wzrosła o 15 proc. tylko w 2010 roku, przez ostatnie dwa lata wzrosła zaledwie o 6,1 proc. Tymczasem w tym samym okresie moce produkcyjne energii wzrosły o 22 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: nadmierne moce w energetyce jeszcze przez 5 lat