Chiny nie chcą już uznania przez WTO, że są gospodarką rynkową

opublikowano: 17-06-2019, 14:07

Chiny wycofały sprawę ze Światowej Organizacji Handlu mającą dowieść, że są gospodarką rynkową i nie mogą być karane cłami antydumpingowymi, pisze Reuters.

Informatorzy agencji twierdzą, że decyzja Chin wynika z tego iż faktycznie przegrały spór na forum WTO i nie chciały publicznego ogłoszenia werdyktu.

Bez korzystnego dla Chin rozstrzygnięcia sporu Unia Europejska i USA mogą nakładać cła na dumpingowy import z „Państwa Środka”.

Chiny rozpoczęły spór w WTO twierdząc, że po 15 latach członkostwa, rozpoczętego w 2001 roku, powinny być automatycznie uznane za gospodarkę rynkową. USA i Unia Europejska nie zgodziły się z taką interpretacją i wskazały, że chińskie dobra, szczególnie takie towary jak stal czy aluminium, są sprzedawane po zaniżonych cenach dzięki subsydiowaniu i wspieranej przez państwo nadpodaży, co dawało chińskim eksporterom przewagę. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy