Chiny nie zamierzają dewaluować juana by wesprzeć eksport

opublikowano: 23-07-2018, 12:55

Chiny uważają, że wartość ich waluty jest kontrolowana przez siły rynkowe i nie mają zamiaru dewaluować juana, aby pomóc eksportowi. To odpowiedź Pekinu na zarzuty ze strony waszyngtońskiej administracji, która twierdzi, że za ostatnim osłabieniem juana może stać polityka i, że będzie monitorować słabość waluty w związku z eskalacją wojny handlowej.

Chińskie MSZ stwierdziło także, że groźby i zastraszanie w handlu nigdy nie zadziałają na Pekin. W minionym tygodniu prezydent USA Donald Trump powiedział, że jest gotowy na nałożenie ceł na wszystkie towary importowane z Chin, o szacunkowej wartości 500 mld USD.

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Sekretarza skarbu USA Steven Mnuchin poinformował w miniony piątek, że słabość juana zostanie zweryfikowana w ramach półrocznego raportu Skarbu o manipulowaniu walutami, który zostanie opublikowany 15. października.

Chiny nie zamierzają używać środków takich jak konkurencyjna dewaluacja swojej waluty w celu stymulowania eksportu – powiedział tymczasem Geng Shuang, rzecznik chińskiego ministerstwa spaw zagranicznych.

Od końca pierwszego kwartały chińska waluta straciła już ponad 7 proc. względem „zielonego”.

Do Stanów Zjednoczonych w 2017 r. zostały przywiezione z Chin towary o wartości około 505 mld USD, co doprowadziło do deficytu handlowego w wysokości prawie 376 mld USD, wynika z danych amerykańskiego rządu. W pierwszych pięciu miesiącach 2018 r. dostawy z Chin miały wartość 205 mld USD, a deficyt sięgnął 152 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu