Chiny proponują zwiększenie zakupów amerykańskich produktów rolnych

opublikowano: 21-02-2019, 15:19

Chiny proponują, że mogłyby kupić dodatkowe produkty rolne pochodzące ze Stanów Zjednoczonych o wartości 30 mld USD rocznie. W grę wchodzić mają m.in. soja, kukurydza i pszenica. Wszystko to w ramach ewentualnej umowy handlowej negocjowanej przez oba kraje

Oferta kupowania dodatkowych produktów rolnych byłaby częścią memorandów porozumienia omawianych przez amerykańskich i chińskich negocjatorów w Waszyngtonie, twierdzą agencyjne źródła związane ze sprawą. Według nich, zakupy byłyby na szczycie poziomu sprzed wojny handlowej i trwałyby przez okres objęty memorandum.

kukurydza
Zobacz więcej

kukurydza fot. Bloomberg

Ceny soi, kukurydzy i pszenicy wzrosły na giełdzie towarowej w Chicago w reakcji na te spekulacje.

Chiny wielokrotnie proponowały zwiększenie zakupów produktów rolnych i energetycznych w celu zmniejszenia deficytu handlowego będącego od lat udziałem amerykańskiej gospodarki. Od czasu zawieszenia broni, uzgodnionego w grudniu, przywrócono przywóz niektórych towarów rolnych, w tym soi, a prezydent Donald Trump w tym tygodniu powiedział, że "duże ilości kukurydzy będą następne na liście zakupów Pekinu”.

W 2017 r. Chiny sprowadziły łącznie z USA 24,2 mld USD produktów rolnych, z czego 60 proc. to nasiona oleiste, a pozostałe w produktach takich jak mięso, bawełna, zboża i owoce morza. Łączne zakupy spadły o jedną trzecią do około 16 mld USD w zeszłym roku z powodu nałożenia 25-proc. ceł odwetowych na amerykańskie towary rolne, co zmniejszyło import.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu