Chiny znacząco zwiększają inwestycje w projekty solarne

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 23-05-2022, 09:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W pierwszych czterech miesiącach 2022 r. inwestycje w fotowoltaikę w Chinach wzrosły w spektakularny sposób, a kraj jest na dobrej drodze by zainstalować rekordową moc pochodzącą z energetyki solarnej, informuje Bloomberg.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

Według danych National Energy Administration, w okresie styczeń-kwiecień 2022 r. na inwestycje w energetykę słoneczną wydatkowano 29 mld juanów (4,3 mld USD). To o 204 proc. więcej niż rok wcześniej. Tymczasem w pierwszych 11-tu miesiącach 2021 r. była to kwota 51,3 mld juanów, co może sugerować, że wynik za cały miniony rok zostanie zdecydowanie przebity.

Prognoza NEA zakłada, że w 2022 r. dodane zostanie rekordowe 220 GW mocy z instalacji fotowoltaicznych.

Państwo Środka zamierza mieć zainstalowane 3 tys. GW mocy wytwórczych do 2025 r., w porównaniu z 2,2 tys. na koniec 2020 r.. Takie założenie płynie z pięcioletniego planu rozwoju energetyki. Według danych BloombergNEF, cel wzrostu 800 GW jest około dwukrotnie większy niż programy dla Indii.

Większość z tego ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii, które mają tę zaletę, że są bezemisyjne i są tańsze, ale mają podstawową wadę, jaką jest uzależnienie od warunków pogodowych, co jest problemem dla nowoczesnych gospodarek, które chcą mieć dostęp do elektryczności przez cały czas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane