Chodorkowski: w Rosji zbliża się powtórka z 1917 roku

opublikowano: 03-10-2014, 07:28

Rosja jest coraz bliżej kryzysu gospodarczego, który może wywołać rozruchy podobne jak te w 1917 roku, twierdzi Michaił Chodorkowski, były rosyjski oligarcha naftowy, który spędził 10 lat w więzieniu i został uwolniony tuż przed Olimpiadą w Soczi.

- Obawiam się, że Putin doprowadzi do kryzysu znacznie szybciej niż się to wielu wydaje – powiedział przebywający obecnie w Szwajcarii Chodorkowski. - Rosja może skończyć powtórką z 1917 roku, kiedy jedna osoba doprowadziła kraj do kryzysu gospodarczego, i z pewnością zmierzamy właśnie w tym kierunku – dodał.

Chodorkowski, niegdyś najbogatszy Rosjanin o majątku szacowanym na 15 mld USD, jest przekonany, że pogorszenie sytuacji gospodarczej może wywołać niezadowolenie, które w przeszłości doprowadziło do upadku carskiego reżimu.

- Reżimy autorytarne, szczególnie te, które nie bazują na ideologii, ale na osobie przywódcy, są bardzo niestabilne – powiedział Chodorkowski. - Aby utrzymać władzę tacy autorytarni liderzy są zmuszeni do wypalania pola dookoła siebie, czyli tego, co właśnie robi Putin – dodał.

Tylko przez ostatnie trzy miesiące rubel osłabł o 14 proc. wobec dolara. W pierwszym półroczu Rosję opuściło 75 mld USD aktywów netto wobec 61 mld USD w całym 2013 roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że PKB Rosji wzrośnie w przyszłym roku o zaledwie 0,5 proc.

Michaił Chodorkowski
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane