CloudFerro z kontraktem europejskiej instytucji klimatycznej

opublikowano: 03-12-2017, 22:01

Polska firma rozpoczyna współpracę w Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych zajmującym się prognozowaniem pogody i analizami klimatu. Wygrała przetarg wart 1,3 mln EUR.

Firma CloudFerro na europejskim rynku dała się poznać m.in. jako współtwórca EO Cloud (Earth Observation Cloud) – bazy danych satelitarnych  połączonej z chmurą obliczeniową, stworzonej w konsorcjum z polską spółką Creotech Instruments i niemiecką Brockmann Consult. Projekt był realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency; ESA). Umieszczane są na niej archiwalne i bieżące dane z satelitów serii Landsat, Sentinel i Envisat. Korzystać z nich mogą zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy.

Teraz spółka będzie miała okazję wykorzystać zebrane m.in. przy tym projekcie doświadczenia. CloudFerro wygrało właśnie przetarg ogłoszony w maju 2017 r. przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF). Wartość kontraktu wynosi 1,3 mln EUR. Firma dostarczy Hybrid Cloud, autorskie rozwiązanie łączące chmurę prywatną z publiczną (tzw. chmura hybrydowa). Zadaniem CloudFerro jest stworzenie i obsługa systemu gromadzenia i przetwarzania danych satelitarnych. System będzie stanowić część Climate Data Store (CDS), związanego z monitorowaniem zmian klimatycznych (Copernicus Climate Change Service - C3S). Całe przedsięwzięcie jest częścią programu obserwacji Ziemi Copernicus, realizowanego przez Europejską Agencją Kosmiczną.

- Climate Data Store (CDS) stanowi podstawowy element konstrukcyjny C3S i dzięki rozwiązaniu Hybrid Cloud opracowanemu i dostarczanemu przez CloudFerro będziemy w stanie dostosować się do zmieniających się potrzeb i wymagań stawianych przez szeroką i zróżnicowaną grupę użytkowników i sektorów [które w przyszłości będą korzystać z rozwiązania – przyp. red.] - powiedział Cédric Bergeron z Copernicus Climate Change Service, lider rozwoju Climate Data Store w ECMWF. 

- Budując Hybrid Cloud używamy tej samej technologii, z jakiej korzystaliśmy przy projekcie EO Cloud. Bazujemy na opensource’owym systemie chmurowym OpenStack – wyjaśnia Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

Z rozwiązanie chmurowego polskiej firmy mają korzystać polscy i zagraniczni użytkownicy. Zgromadzone w repozytorium dane zostaną skatalogowane i uzupełnione o informacje wskazujące na ich jakość i wiarygodność, co pozwoli użytkownikom odnaleźć i wybrać dane odpowiednie dla nich.

Kontrakt z ECMWF został podpisany na 15 miesięcy, z możliwością przedłużenia do trzech lat i zwiększenia zakresu obowiązków. 

Maciej Krzyżanowski zdradza, że firma obecnie zabiega o pozyskanie kolejnych kontraktów związanych z tworzeniem rozwiązań chmurowych dla europejskich instytucji. Szanse spółki w tym zakresie zwiększyły się po oddaniu do użytku EO Cloud - platforma okazała się być dla spółki projektem referencyjnym i otworzyła kolejne drzwi. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu