Co dalej z tym brexitem?

  • Marek Rogalski
opublikowano: 22-10-2019, 22:00

Przy braku innych istotnych wydarzeń, te dotyczące kluczowego dla Europy wydarzenia, pozostają nadal w centrum uwagi.

Czy Boris Johnson polegnie na brexicie, podobnie jak wcześniej Theresa May? To pytanie znów zaczyna być aktualne. Bo głosowanie nad wynegocjowaną z Unią Europejską zmienioną wersją umowy rozwodowej zostało wczoraj zablokowane, teoretycznie ma się odbyć do czwartku, ale czas biegnie i termin 31 października staje się coraz mniej pewny — nawet z czysto technicznego punktu widzenia.

Marek Rogalski
Zobacz więcej

Marek Rogalski Fot. ARC

Dla premiera Borisa Johnsona, który jest teraz na fali popularności, rozwiązania są dwa — karkołomna decyzja o wyjściu z Unii Europejskiej bez umowy, która byłaby szokiem nie tylko dla rynków finansowych, ale przede wszystkim też z prawnego punktu widzenia, oraz bardziej realny ruch zmierzający w stronę przeprowadzenia przedterminowych wyborów w grudniu, oczywiście po wcześniejszym wydłużeniu brexitu do końca stycznia.

Wtedy głosowanie przy urnach stałoby się de facto drugim referendum, o któretak zabiega opozycja (laburzyści i liberałowie). Ułatwiłoby to przyszły proces decyzyjny, ale dla rynków finansowych byłaby to zła informacja, gdyż wydłużałaby okres niepewności. Najpewniej doprowadziłoby to do głębszej korekty notowań funta, który w ostatnich dwóch tygodniach bardzo mocno zyskał. Warto też wspomnieć, że przeciągający się brexit może teraz nasilać obawy dotyczące możliwego cięcia stóp procentowych przez Bank Anglii, zwłaszcza w kontekście tendencji na globalnych rynkach. Ale jeszcze wiele może się zmienić — obserwujmy uważnie kolejne informacje napływające z Westminsteru, gdzie w najbliższych dniach toczyć się będą kluczowe wydarzenia.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu