Co drugi Kowalski pracuje podczas urlopu wypoczynkowego

opublikowano: 09-07-2019, 22:00

Nieważne, gdzie spędzają wakacje. Polscy pracownicy nigdy nie tracą kontaktu z firmą.

„Dlaczego wychodzisz z pracy przed osiemnastą?” — pyta szef.

„Bo mam urlop” — odpowiada pracownik.

Ten popularny w korporacjach żart doskonale oddaje rzeczywistość. 48 proc. Polaków pracuje w czasie urlopu. Wielu nigdy nie rozstaje się ze swoim laptopem, tabletem czy telefonem firmowym i codziennie, również w weekendy, sprawdza skrzynki pocztowe (37 proc.) i odbiera połączenia służbowe (31 proc.) — wynika z badania Michael Page „Życie w Pracy”.

— Nasza ankieta pokazała, że zatrudnieni nie umieją odciąć się od życia zawodowego. Choć pewnie duża część cieszy się z możliwości pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością bycia pod telefonem i mejlem — mówi Piotr Dziedzic, starszy dyrektor w Michael Page.

65 proc. respondentów stwierdziło, że ich praca wymaga, aby byli stale w kontakcie. Ponad 42 proc. przyznało, że czuje się zobligowane do tego wobec swojego pracodawcy. 17 proc. badanych oświadczyło, że poza biurem łatwiej im skupić się na zadaniach, bo mają mniej rozproszeń. Siedmiu na 10 Polaków dobrze ocenia swój work-life balance, czyli równowagę między pracą a życiem osobistym. Ponad połowa (57 proc.) oświadczyła, że praca zdalna pozytywnie wpływa na ich prywatność.

A jednak wszechobecne urządzenia służbowe nie każdemu są w smak — 61 proc. uczestników sondażu uważa, że nieprzerwane zaangażowanie w pracę, które umożliwia im telefon i laptop, niekorzystnie odbija się na równowadze życiowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane