Czytasz dzięki

GetBack wyemitował obligacje warte 2,58 mld zł

opublikowano: 24-04-2018, 13:37
aktualizacja: 24-04-2018, 14:11

Jak wynika z informacji przekazanych przez PFR, na dzień 31 marca 2018 r. GetBack wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej 2,58 mld zł, których posiadaczami było 9242 podmiotów, w tym 9064 osoby fizyczne i 178 instytucji finansowych.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter>

Zobacz więcej

Fot. Szymon Łaszewski

Wielkość zadłużenia windykacyjnej z tytułu obligacji była owiana tajemnicą, a kilka tygodni temu Konrad Kąkolewski, były już prezes GetBacku, wycofał się z wcześniejszej deklaracji, że zadłużenie z tego tytułu to 2,4 mld zł.

Informacje z PFR uzyskano w ramach wyjaśnień, których nadzorca zażądał po komunikacie w sprawie rzekomych rozmów GetBacku z funduszem i PKO BP.

Przypomnijmy, że 16 kwietnia GetBack poinformował o "pozytywnym zaangażowaniu w rozmowy z Bankiem PKO BP i PFR" na temat udzielenia finansowania kredytowo-inwestycyjnego w wysokości do 250 mln zł.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ustalił, że w rzeczywistości dopiero po trzech godzinach od przekazania do publicznej wiadomości przez GetBack raportu o rozmowach z PFR i PKO BP do podmiotów tych trafiły formalne wnioski o finansowanie.

Nadzorca podkreśla, że złożenie takich wniosków nie może być utożsamiane z prowadzeniem negocjacji, o których informowała spółka.

"Ustalenia dokonane w ramach działań nadzorczych przez UKNF wykazały, że mogą występować istotne nieprawidłowości związane z należytym wykonywaniem obowiązków informacyjnych przez Spółkę. (...) wbrew treści raportu , informacja w zakresie rzekomo prowadzonych rozmów na temat finansowania nie była przedmiotem uzgodnień między spółką a PFR i Bankiem PKO BP SA. Ponadto w świetle posiadanych informacji nie sposób stwierdzić, aby w chwili publikacji raportu Emitenta istniała podstawa do formułowania wniosku, że łączna kwota dofinansowania udzielonego przez Bank i PFR wyniesie do 250.000.000 zł"- podał UKNF.

Urząd poinformował także, że podjął działania mające na celu ustalenie zaangażowania poszczególnych instytucji finansowych w pośrednictwo oferowania obligacji wyemitowanych przez GetBack  i ewentualnych nieprawidłowości w tym procesie.

20 kwietnia nadzorca złożył zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa w związku z artykułem ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, mówiących o odpowiedzialności za rzetelne i szybkie publikowanie informacji poufnych.

Ponadto Przewodniczący KNF wszczął postępowanie w przedmiocie nałożenia na GetBack kary administracyjnej w związku z podejrzeniem nienależytego wykonywania obowiązków informacyjnych w związku z raportami finansowymi z 2017 r. 

Przeczytaj Komunikat KNF w sprawie GetBacku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy