Co trzecia firma na Podkarpaciu nie wypłaca terminowo pensji - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
09-08-2005, 08:12

"Nasz Dziennik" przytacza badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy, z których wynika, że w co trzeciej firmie na Podkarpaciu pracodawcy nie wypłacają terminowo pensji pracownikom.

"Nasz Dziennik" przytacza badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy, z których wynika, że w co trzeciej firmie na Podkarpaciu pracodawcy nie wypłacają terminowo pensji pracownikom.

Dane pochodzą z kontroli przeprowadzonej w 40 przedsiębiorstwach. Skala łamania przepisów jest stosunkowo duża, a pieniędzy na czas nie otrzymują tysiące mieszkańców regionu - czytamy w gazecie.

W zeszłym roku nieprawidłowości w tym zakresie wykryto w połowie firm, a zaległości wobec pracowników wyniosły 22 mln zł i dotyczyły 53 tys. osób.  Pracodawcy, którzy zalegają z terminowymi wypłatami, tłumaczą to m.in. wysokimi obciążeniami podatkowymi i socjalnymi. Często też odwołują się do problemów związanych z płynnością finansową, np. faktem, że nie otrzymali na czas pieniędzy od kontrahentów, a co za tym idzie - nie mają środków na wypłatę pensji swoim pracownikom - podaje "Nasz Dziennik".

Według Państwowej Inspekcji Pracy, ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej spoczywa na pracodawcy, a nie na zatrudnionych pracownikach. Dlatego brak płynności finansowej nie może być uzasadnieniem wstrzymywania wypłaty pensji - informuje dziennik.

Pracownicy, którzy nie otrzymują na czas wynagrodzenia - czytamy w gazecie - mogą o fakcie poinformować Państwową Inspekcję Pracy lub złożyć pozew w sądzie pracy.

Spośród powiadomień PIP o popełnieniu przestępstw związanych z prawami pracowniczymi, skierowanych w ubiegłym roku, w skali kraju zaledwie w 6 proc. spraw skierowano do sądu akt oskarżenia - czytamy w "Naszym Dzienniku".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Co trzecia firma na Podkarpaciu nie wypłaca terminowo pensji - prasa