Co z tym dolarem?

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 08-01-2021, 10:44

Jak można się spodziewać zamieszki na Kapitolu nie miały większego rynkowego znaczenia wraz z tym jak Trump oznajmił, że nie będzie robił problemów z przekazaniem władzy. Na rynku akcyjnym słychać natomiast jeszcze echo wyborów uzupełniających do Senatu i uzyskania przewagi przez Demokratów, co daje im zielone światło do wprowadzania postulatów Bidena i zwiększania poziomu wydatków, szczególnie infrastrukturalnych.

W efekcie notowania kontraktu terminowego na S&P; 500 wyszły już powyżej 3800 pkt. a niemiecki Dax piątkową sesją zaczyna z poziomu 14000 pkt. W dniu dzisiejszym w centrum uwagi rynków znajdować się będą grudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Środowy raport ADP wskazał na spadek zatrudnienia o 123 tys., podczas gdy mediana prognoz kształtuje się w okolicach 100 tys. na plusie. W grudniu po wprowadzeniu restrykcji najgorzej w USA wyglądała gastronomia i spadek zatrudnienia w tym sektorze był znaczący. Pytanie czy utrzymanie relatywnie dobrej koniunktury w innych branżach było w stanie to skompensować. Ryzyka z dzisiejszymi danymi wydają się być skierowane w górę. O ile negatywna niespodzianka nie powinna znacząco pogorszyć sentymentu, to w przypadku pozytywnego zaskoczenia apetyt na ryzyko może wzrosnąć.

Największym zaskoczeniem ostatnich dni jest korekta na rynku dolara i spadek notowań EURUSD w kierunku 1.22. Uwzględniając ogromną skalę optymizmu rynkowego, powinno to faworyzować euro kosztem USD. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy notowania głównej pary walutowej systematycznie zyskiwały, a dolar tracił na wartości, zatem korekta nie powinna być tu zaskoczeniem. Kluczowe jest to jak dolar reagować będzie na przybliżającą się perspektywę impulsu fiskalnego. W ostatnich tygodniach tracił, bowiem przy twardej deklaracji Fed o utrzymywaniu stóp procentowych na zerowym poziomie jeszcze przez długi czas rodzi to ryzyko wyższej inflacji. W przeszłości bywało jednak tak, że perspektywa luźniejszej polityki fiskalnej umacniała dolara przez wzrost oczekiwań na odpowiedź ze strony władz monetarnych.

Zakładając, że Fed nic nie zmieni w swoim podejściu trudno jeszcze kreślić pozytywne scenariusze dla amerykańskiej waluty. Ponownie uważniej trzeba śledzić jednak komentarze pojawiające się ze strony przedstawicieli FOMC. Wraz z korektą na rynku dolara mocno straciło również złoto, a jedna uncja cofnęła się w kierunku 1900 USD. Utrzymanie status quo w podejściu do stóp przez Fed powinno jednak stwarzać pozytywne środowisko dla notowań żółtego metalu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.

Polecane