Coca-Cola zapłaciła 8 mln EUR francuskim naukowcom

opublikowano: 10-05-2019, 10:40

Amerykański koncern Coca-Cola zapłacił francuskim badaczom ponad 8 mln EUR chcąc wpłynąć na prowadzone przez nich badania, poinformował francuski dziennik „Le Monde”.

Gazeta ustaliła, że fundusze miały skłonić badaczy do publikacji badań, które odwróciłyby uwagę od szkodliwego wpływu słodkich napojów na zdrowie.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Na pierwszej stronie dziennik poinformował, że Coca-Cola zapłaciła “ponad 8 mln EUR ekspertom, różnym organizacjom medycznym, a także sportowym i eventowym”.
We Francji, podobnie jak w innych krajach, finansowanie wchodziło w zakres komunikacji lub sponsoringu, a nie pracy naukowej.

W 2015 r. New York Times poinformował, że Coca-Cola wspierała finansowo naukowców, którzy twierdzili, że więcej wysiłku fizycznego jest ważniejsze dla uniknięcia otyłości niż redukcja kalorii.

Po tamtejszym skandalu, firma obiecała poprawić przejrzystość i opublikować na swojej stronie internetowej nazwiska ekspertów i działania, które finansuje w Stanach Zjednoczonych.

Podobnie koncern zrobił we Francji w 2016 r. po presji organizacji pozarządowej Foodwatch i to właśnie te dane zostały przeanalizowane przez Le Monde.

Według Le Monde podobnie jak w USA, finansowanie firmy miało na celu "sprawić, by ludzie zapomnieli o ryzyku związanym ze spożywaniem jej napojów".

W oddzielnym raporcie Journal of Public Health Policy stwierdzono, że Coca-Cola dodała wiele klauzul, aby zapewnić, że badania, które finansuje, przyniosą pożądany rezultat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu