Branża cukrowa płaciła naukowcom za fałszowanie badań o żywności

opublikowano: 13-09-2016, 15:46

Branża cukrowa zapłaciła naukowcom w latach 60. za zatajenie związku pomiędzy cukrem a chorobami serca i obarczenie winą tłuszcze nasycone, wynika z upublicznionych niedawno dokumentów.

Wewnętrzne dokumenty branży cukrowej, do których niedawno dotarł Uniwersytet Kalifornijski, wskazują, że pięć dekad badań nad wpływem żywienia na choroby serca, w tym współczesne rekomendacje dietetyczne, mogły być w dużej mierze ukształtowane przez branżę cukrową.

- Zamieszanie w proceder byli w stanie przez dekady wpływać na debatę na temat cukru – powiedział w rozmowie z „The New York Times” profesor Stanton Glantz, który zajął się analizą dokumentów.

Z dokumentów wynika, że grupa o nazwie Sugar Research Foundation obecnie znana jako Sugar Association zapłaciła naukowcom z Uniwersytetu Harvarda równowartość obecnych 50 tys. USD za opublikowanie w roku 1967 podsumowania badania związku cukru i tłuszczu z chorobami serca. Badania, o których mieli napisać badacze, zostały wybrane przez lobby cukrowe. Opublikowany wówczas artykuł w czasopiśmie New England Journal of Medicine, bagatelizował związek pomiędzy cukrem a chorobami serca, a podejrzenia rzucał na spożycie tłuszczów nasyconych.

Choć dokumenty dotyczą okresu sprzed blisko 50 lat, to coraz częściej się mówi, że branża spożywcza w dalszym ciągu wpływa na świat nauki.

W ubiegłym roku również “The New York Times” ujawnił, że Coca-Cola płaciła miliony dolarów naukowcom, by ci opracowali badania mające przekonać, że za otyłość odpowiedzialny jest nie cukier, a brak ćwiczeń.

W czerwcu natomiast, agencja The Associated Press poinformowała, że producenci słodyczy opłacali badania mające dowieść, że dzieci, które jedzą słodkości zazwyczaj ważą mniej niż te, które ich nie jedzą w ogóle.

Fot. ISTOCK
Fot. ISTOCK
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane