CSR na stałe w raporcie rocznym Lotosu

DI
opublikowano: 13-04-2012, 00:00

Zintegrowany raport pozwala pełniej ocenić kluczowe czynniki rozwoju firmy w powiązaniu z jej strategią CSR

Społeczna odpowiedzialność biznesu zyskuje w firmach coraz większe znaczenie. Grupa Lotos zaczęła systematycznie rozwijać działania w tym zakresie już kilka lat temu. Konsekwentnie angażuje się w inicjatywy związane z ochroną środowiska i ekologią, a szczególnie z ochroną walorów przyrodniczych Morza Bałtyckiego. Firma wspiera także działania na rzecz osób niepełnosprawnych oraz organizacji wyspecjalizowanych w pomocy różnym grupom społecznym. Angażuje się w inicjatywy na rzecz rozwoju nauki i edukacji, a także kultury fizycznej i edukacji sportowej młodego pokolenia. Wśród beneficjentów wsparcia spółki są także instytucje związane z ochroną zdrowia, którym pomaga w zakupie sprzętu medycznego. Lotos był pierwszą spółką paliwową, która wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania.

Ponadto od 2009 r., czyli od pojawienia się giełdowego Respect Indeksu, Lotos co roku wchodzi w jego skład. W 2012 r. firma po raz czwarty znalazła się w czołówce firm odpowiedzialnych społecznie. Respect Index wyłania spółki zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, a także bardzo akcentuje ich atrakcyjność inwestycyjną, którą charakteryzuje m.in. jakość raportowania, poziom relacji inwestorskich czy ład informacyjny. Lotos jest także liderem, jeśli chodzi o pozafinansowe raportowanie, które realizuje od 2006 r.

Nie tylko finanse

Raporty z dziedziny CSR pojawiają się co roku, dzięki czemu inwestorzy mają możliwość regularnego porównywania postępów we wdrażaniu przez spółkę strategii społecznej odpowiedzialności. Natomiast w 2009 r. Lotos jako pierwsza firma w Polsce postawił na jeszcze inny sposób raportowania, dzięki któremu można pełniej ocenić kluczowe czynniki rozwoju firmy w powiązaniu z jej strategią CSR. Zdaniem przedstawicieli firmy, te dwa obszary — CSR i biznes — wzajemnie się przenikają, więc ich połączenie w jednym, zintegrowanym raporcie, to naturalny etap rozwoju.

— CSR wspiera realizację celów biznesowych. Ścisłe powiązanie tych obszarów wpłynęło na decyzję o zmianie modelu raportowania na taki, który spójnie zaprezentuje odbiorcom nasze dokonania i uwarunkowania działalności — mówi Jowita Twardowska, dyrektor pionu ds. komunikacji i CSR w Grupie Lotos.

Raport ukazuje zarówno wyniki gospodarcze, jak i wskaźniki związane z zarządzaniem kadrami, bezpieczeństwem pracy, ochroną środowiska i odpowiedzialnością za produkt. Wynika to z przekonania firmy, że aby pozyskać zaufanie otoczenia, w tym rynku kapitałowego, należy zapracować nie tylko na dobrą ocenę kondycji finansowej, ale także wykazać, że firma podchodzi odpowiedzialnie do swoich szans i ryzyka w relacjach ze społecznością i do zrównoważonego rozwoju. Jest to również związane z kryteriami, jakie stosują przy ocenie firmy inwestorzy działający na rynku inwestycji społecznie odpowiedzialnych, który na świecie jest bardzo rozwinięty.

— Fakt, że połączenie wyników z działalności CSR i finansowych opłaca się inwestorom, potwierdza badanie Allianz Global Investors i GES Investment Services z maja 2011 r. — komentuje Marcin Zachowicz, szef biura informacji w Grupie Lotos.

Wynika z niego, że uwzględnienie kryteriów środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym w budowaniu portfeli może ograniczyć ryzyko inwestycyjne o około jedną trzecią.

Raport multimedialny

Lotos do niedawna, jako jedyna polska firma raportował zgodnie z poziomem aplikacji

A, według standardu Global Reporting Initiative (GRI). Poziom A jest najwyższym poziomem transparentności osiągniętym dzięki sprawozdawaniu największej liczby danych — ponad 70 wskaźników sprawozdawczych, obrazujących wyniki w trzech dziedzinach działalności grupy kapitałowej: finansowej, społecznej i środowiskowej.

Wskaźniki są mierzalne i zawsze prezentowane w ujęciu historycznym (w perspektywie 3-5 lat). Przykładowe dane, jakie znajdują się w raporcie, to m.in. poziom emisji gazów cieplarnianych, nakłady na inwestycje prośrodowiskowe w relacji do inwestycji ogółem, materiały pochodzące z recyklingu wykorzystane w produkcji, energia zaoszczędzona dzięki wprowadzeniu działań mających na celu oszczędności i wprowadzenie innowacji, polityka wobec lokalnych dostawców produktów i usług, charakter i skala pośredniego wpływu ekonomicznego spółki na jej otoczenie. Tegoroczny raport Grupy Lotos pojawi się 20 kwietnia w nowej odsłonie. Pracowało nad nim około 60 osób. Dzięki przystępniejszej formie firma liczy na zwiększenie liczby odbiorców raportu także wśród tych osób, które nie są analitykami finansowymi.

— W najnowszej, interaktywnej wersji raportu rocznego 2011 staraliśmy się znacznie rozszerzyć funkcjonalności, nie zapominając przy tym o estetyce odbioru i ekologicznych aspektach publikacji danych — przekonuje Anna Hoppe, specjalista z biura informacji Grupy Lotos. Publikacja będzie przyjazna dla użytkowników i środowiska m.in. dzięki opcji ekologicznego wydruku, ułatwień dla osób słabo widzących czy możliwości odsłuchania dla osób niewidzących. Raport powstaje w wersji on-line oraz off-line, a także w skróconej formie — jako konspekt o działalności spółki w ubiegłym roku.

O Global Reporting Initiative

Wykorzystanie międzynarodowego standardu Global Reporting Initiative daje gwarancję inwestorom, że dane są zobiektywizowane, mierzalne i porównywalne bez względu na kraj pochodzenia firmy i reprezentowaną branżę. Lotos od początku jako jedna z nielicznych polskich firm raportował zgodnie z poziomem aplikacji A wg standardu GRI. Poziom A to najwyższy poziom transparentności osiągnięty dzięki sprawozdawaniu największej liczby danych obrazujących wyniki w trzech dziedzinach działalności grupy kapitałowej: finansowej, społecznej i środowiskowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / CSR na stałe w raporcie rocznym Lotosu