Cypryjski kryzys pomógł polskim skarbówkom (WYKRES DNIA)

Polski rząd został nieoczekiwanym beneficjentem zamieszania wokół Cypru, zauważa agencja Bloomberg.

Ministerstwo finansów, które na jutro zaplanowało aukcję obligacji o wartości 6 mld zł, może zacierać ręce. Rentowności dwuletnich obligacji skarbowych spadły w poniedziałek najniżej od blisko trzech miesięcy, sięgając zaledwie 3,19 proc. W piątej z rzędu zwyżce notowań papierów pomógł kryzys na Cyprze, który zachęcił część inwestorów do opuszczenia rynku akcji.


Rentowności polskich obligacji dwuletnich. Źródło: Bloomberg

- Jeżeli chodzi o ryzyko kredytowe, to Polska jest już w zupełnie innej lidze niż większość krajów wschodzącej Europy, a nawet bardziej pewna od wielu krajów dojrzałych. Reakcja rynku na wiadomości z Cypru to duże wsparcie dla resortu finansów – komentował dla agencji Bloomberg Piotr Bujak, główny ekonomista banku Nordea.

Poszukiwanie bezpiecznych aktywów sprawiło, że po ogłoszeniu nadzwyczajnego podatku na Cyprze inwestorzy rzucili się na uważane za najbezpieczniejsze niemieckie papiery skarbowe. Rentowności dwulatek spadły ponięj zera pierwszy raz od dwóch miesięcy. Mimo to jeszcze więcej zyskały polskie papiery, a różnica w rentownościach na korzyść obligacji naszych sąsiadów zza Odry spadła najniżej od czterech tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane