Czechy i Malta chcą większej elastyczności przy rozdziale środków z UE

  • PAP
opublikowano: 03-07-2019, 14:21

Premierzy Czech i Malty, Andrej Babisz i Joseph Muscat, zgodzili się w środę podczas spotkania w Pradze, że UE powinna być bardziej elastyczna przy rozdzielaniu środków wśród państw członkowskich oraz zwracać uwagę na indywidualne potrzeby państw.

Na spotkaniu z dziennikarzami Babisz powtórzył swoje wcześniejsze stanowisko, że dla Czech najważniejszą kwestią jest samodzielne decydowanie, na jakie projekty przeznaczą środki z funduszy europejskich. Jego zdaniem kraj w większym stopniu potrzebuje pieniędzy na inwestycje niż na programy społeczne.

Muskat poparł Babisza, mówiąc, że wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027 w większym stopniu powinny uwzględniać indywidualne potrzeby poszczególnych państw. "Europejski portfel będzie mniejszy, ponieważ odchodzi jeden z wielkich płatników (Wielka Brytania), ale (UE) powinna być bardziej efektywna w wydatkach" – powiedział Muscat.

Premierzy uznali ponadto, że rokowania o budżecie Unii będą jednym z kluczowych zadań przyszłej Komisji Europejskiej. Babisz także ocenił, że ważnym celem jest dokończenie budowy rynku wewnętrznego, wzmocnienie bezpieczeństwa UE, ochrona zewnętrznych granic i rozszerzanie strefy Schengen, gdzie nie obowiązują kontrole graniczne.

Babisz i Muscat uznali, że są zadowoleni z umowy państw UE o obsadzie głównych stanowisk. Niemkę Ursulę von der Leyen uznali za dobrą kandydatkę na przewodniczącą Komisji Europejskiej. "Mamy nadzieję, że zatwierdzi ją Parlament Europejski, chociaż zauważamy niektóre głosy niezadowolonych" – powiedział czeski premier.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu