Czerwińska: po kwietniu wynik budżetu państwa ujemny, ale lepszy niż po marcu

  • PAP
opublikowano: 13-05-2019, 16:33

Wynik budżetu państwa po kwietniu tego roku jest ujemny, choć deficyt jest istotnie niższy niż po marcu - poinformowała w poniedziałek w Katowicach minister finansów Teresa Czerwińska.

"Jest deficyt (po kwietniu br. - PAP), czyli mamy ujemny wynik budżetu państwa, niemniej jednak jest on lepszy niż był po marcu. Czyli będziemy mieli deficyt, ale istotnie niższy niż wykonanie po marcu" - powiedziała dziennikarzom minister w kuluarach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Teresa Czerwińska
Fot. Andrzej Hulimka/Forum

Czerwińska zastrzegła, że podawane przez nią dane dotyczące sytuacji budżetu po kwietniu br. mają charakter wstępny i szacunkowy. Jak powiedziała, dynamika wpływów z podatku CIT rok do roku wyniosła po kwietniu ok. 17,5 proc., a z podatku PIT ok. 9,7 proc. Wpływy z podatku VAT są jeszcze w trakcie wyliczeń.

"Proszę traktować te wyniki jako szacunkowe; one jeszcze będą ulegały zmianie, chociażby ze względu na rozliczenie instytucji, które są finansowane bezpośrednio z budżetu. Mamy jeszcze sporo środków na rachunkach i nie wiemy, czy one będą zwracane, czy nie będą zwracane" - wyjaśniła szefowa resortu finansów.

Pytana, czy są powody do obaw odnośnie tegorocznych wpływów z podatku VAT, minister przypomniała, iż spodziewana jest niższa dynamika w tym zakresie.

"Jeśli chodzi o wykonanie dochodów z tytułu podatku VAT, to już poprzednio mówiliśmy, że ta dynamika jest niższa - ze względów zupełnie oczywistych: bo baza była bardzo wysoka, czyli przyrosty krańcowe są niższe (...), a druga rzecz (...) to jest wzrost inwestycji" - wyjaśniła Czerwińska.

"Jeżeli rosną inwestycje, to zwroty w VAT również rosną, czyli dynamika również poprzez zwroty vatowskie jest niższa. Sama produkcja budowlano-montażowa za pierwszy kwartał to dynamika wzrostu rzędu 30 proc. - w związku z tym, jeżeli mamy tak dużą dynamikę w budowlance, to mamy też zwroty (podatku VAT - PAP)" - dodała minister.

Czerwińska przypomniała, że rząd przygotował Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022 i Aktualizację Programu Konwergencji, która - jak oceniła - została bardzo pozytywnie przyjęta przez Komisję Europejską. "Jeśli chodzi o nasze parametry dotyczące redukcji deficytu, jak i też długu - pozostają pod kontrolą" - zapewniła.

Odpowiadając na pytanie o prace nad wprowadzeniem w Polsce podatku cyfrowego, minister finansów oceniła, że kwestia opodatkowania gospodarki cyfrowej jest obecnie wyzwaniem dla wszystkich krajów członkowskich UE; takie rozwiązania wprowadzają już np. Austria czy Francja.

"Także my przygotowujemy takie rozwiązanie; ono zostało przez pana premiera (Mateusza Morawieckiego - PAP) zapowiedziane w formie DAT (digital advertising tax - PAP), czyli bardziej opodatkowania reklam cyfrowych, niemniej jednak docelowo (...) nie ma żadnego powodu, żeby ta gałąź pozostawała poza opodatkowaniem w Polsce (chodzi o wprowadzenie DST, czyli digital services tax - PAP). Rozmawiamy z naszymi partnerami; jestem pewna, że uda się wypracować rozsądny konsensus" - powiedziała Teresa Czerwińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane