Czytasz dzięki

Czerwiński: poświęcę więcej czasu i energii na dokończenie gazoportu

PAP
opublikowano: 01-07-2015, 17:18

Minister skarbu Andrzej Czerwiński zadeklarował w środę, że poświęci jeszcze więcej czasu i energii sprawie dokończenia gazoportu LNG w Świnoujściu.

"Najważniejsze dla mnie zadania to są te, które biorę teraz na siebie i potrafię je wykonać. Zobowiązuję się do uporządkowania sprawy w górnictwie i oddania gazoportu" - powiedział dziennikarzom w Tarnowie urzędujący od 16 czerwca br. szef resortu SP.

"Nie zaniedbam innych bieżących tematów, bo są ważne i dlatego jestem tutaj, ale przyjmuję na siebie konkretne zadanie, czyli uporządkowanie tych dwóch spraw. Dzięki zaangażowaniu osobistemu pani premier Kopacz w Program dla Śląska wielki ciężar już mam za sobą, więc mogę jeszcze większą energię i czas przeznaczyć na drugie zadanie, czyli ukończenie gazoportu" – dodał.

Terminal LNG w Świnoujściu pierwotnie miał być gotowy w czerwcu 2014 r., ale już w 2013 r. wiadomo było, że tak się nie stanie. Jako główną przyczynę wskazywano falę bankructw w polskim sektorze budowlanym w 2012 r.

Terminal jest jedną z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznaną przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Uzyskując dostęp do globalnego rynku LNG, Polska wzmocni swoje bezpieczeństwo dywersyfikując dostawy surowca.

Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Trwa opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy mocy terminalu o połowę – do 7,5 mld m sześc. Według zapewnień Polskiego LNG, do terminalu przypłynie pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego jeszcze w tym roku.

Czerwiński był też pytany o stopień zaangażowania Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR) w Kompanię Węglową. Jak powiedział, więcej na ten temat powie "pewnie pod koniec przyszłego tygodnia". "Rozmawiam w tej chwili z zarządami firm energetycznych, nie rozmawiałem jeszcze z bankami czy PZU, nie rozmawiałem jeszcze z PIR-em. Mam koncepcję, ale nie chcę jej teraz ujawniać" - dodał.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR S.A.) powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem Programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski. Misją PIR jest przyczynianie się do wzrostu PKB oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Spółka PIR S.A. została zarejestrowana w dniu 19 czerwca 2013 roku.

Andrzej Czerwiński
Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane