Czeski rząd zaakceptował wypożyczenie od Szwecji 14 Gripenów

Zbigniew Krzysztyniak
09-06-2004, 13:28

Czeski rząd zaakceptował w środę treść umów o wynajęciu od Szwecji na 10 lat 14 wielozadaniowych samolotów Jas-39 Gripen - poinformowała, powołując się na koła rządowe, agencja CzTK.

Za dzierżawę myśliwców czeska strona zapłaci około 19,6 miliarda koron (ok. 2,9 miliarda złotych). Częścią porozumienia są także tzw. umowy offsetowe, przewidujące zagraniczne inwestycje w czeskiej gospodarce. Ich wartość wyniesie 130 proc. ceny wypożyczenia maszyn.

Źródła w czeskim Ministerstwie Obrony potwierdziły, że dwie szczegółowe umowy ze Szwecją, które czeski gabinet zaczął już omawiać na poprzednim posiedzeniu, mogą być podpisane w ciągu najbliższych kilku dni. Pierwsze gripeny służbę w czeskim lotnictwie wojskowym mogą zacząć już na wiosnę 2005 roku. Zastąpią wysłużone radzieckie samoloty MiG-21.

Pod koniec ub. roku czeski rząd przyjął zalecenie komisji przetargowej i zlecił Ministerstwu Obrony przygotowanie umów dotyczących wypożyczenia gripenów od Szwedów. O kontrakt z czeską armią ubiegały się jeszcze Stany Zjednoczone, Belgia, Holandia i Kanada, które oferowały starsze (Belgia zmodernizowane) samoloty F-16 i F/A-18.

Komisja Ministerstwa Obrony, która prowadziła rozmowy ze stroną szwedzką, pierwotnie cenę za wynajęcie maszyn ustaliła na poziomie 20,3 miliarda koron (ok. 3,045 mld złotych). Ostatecznie udało się ją jeszcze obniżyć o kilkaset milionów koron. Nieoficjalnie wiadomo, że po 10-letnim okresie dzierżawy Czesi będą mogli wykorzystywane gripeny kupić po referencyjnych cenach.

Latem tego roku do Szwecji pojechać mają na szkolenie pierwsi piloci i pracownicy obsługi naziemnej. Chociaż Szwecja nie jest członkiem NATO, producent gripenów - szwedzko-brytyjski koncert BEA Systems - zapewnia, że maszyny te są w stanie współpracować z lotnictwem Sojuszu.

ro/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Krzysztyniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Czeski rząd zaakceptował wypożyczenie od Szwecji 14 Gripenów