Czeskie wiatraki nad Wisłą

opublikowano: 03-02-2020, 15:03

Koncern energetyczny ČEZ ma postawić w Polsce farmę wiatrową o mocy około 35,2 MW – informują czeskie media.

W grudniu zeszłego roku odbyły się publiczne aukcje dla projektów wiatrowych i słonecznych w ramach których przyznano inwestorem wsparcie polskiego rządu w wysokości prawie 1 mld zł rocznie. Jednym z podmiotów, jaki wziął udział w przetargu był ČEZ, którego projekty również wygrały wsparcie. Należąca do koncernu polska spółka Baltic Green I ma teraz postawić u nas składającą się z 16 turbin farmę wiatrową o łącznej mocy 35,2 MW - informuje czeski dziennik „E15”, powołując się na Alice Horákovą rzeczniczką koncernu.

Energetyka wiatrowa, wiatraki
fot. Rob Arnold_London News Pictures_ZUMA Wire_Forum

Wiadomo, że prąd będzie sprzedawany po stałej, gwarantowanej cenie, której jednak ČEZ nie podał. Nie ujawnił też wartości swojej polskiej inwestycji. W branży szacuje się jednak, że wybudowanie 1 MW mocy wiatrowych to koszt około 1 mln EUR.

Marek Donger, analityk z banku Česká spořitelna przypomina, że ČEZ ma obecnie elektrownie wiatrowe o mocy ponad 750 MW, a kolejne o mocy 400 MW są w budowie. W jego ocenie nowy polski projekt to stosunkowo niewielki dodatek do obecnego wiatrowego portfolio grupy.

Z kolei analitycy z banku J&T przypominają, że koncern zapowiedział docelową sprzedaż większości polskich aktywów z wyjątkiem działu kompleksowych usług ESCO.

ČEZ to kontrolowany w dwóch trzecich przez rząd w Pradze koncern, które prowadzi działalność zarówno w samych Czechach (należą do niego m.in. obie tamtejsze elektrowni atomowe w Temelinie i Dukovanach), a także w regionie Europy Środkowej. U nas jest obecny poprzez spółkę CEZ Polska i ma m.in. kupione kilkanaście lat temu elektrownię Skawiną i Elektrociepłownię Elcho.

W 2018 r. (ostatnie dostępne dane) przychody firmy CEZ Polska wzrosły 4,3 proc., do 25,9 mln zł. Zysk netto wyniósł 5 mln zł wobec 72,3 mln zł.

Akcje ČEZ-u notowane są równolegle na giełdzie w Pradze oraz w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane