Cztery rekomendacje dla spółek biotechnologicznych z GPW

opublikowano: 11-01-2023, 16:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Krzysztof Radojewski, analityk Noble Securities, zaktualizował rekomendacje i ceny docelowe spółek biotechnologicznych.

Analityk uważa że sytuacja w globalnym i krajowym sektorze biotechnologicznym ustabilizowała się, a notowania części spółek z sektora odbiły.

“I dalszym ciągu postrzegamy spółki z tego sektora jako ciekawą opcję inwestycyjną do zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego w średnim i długim horyzoncie inwestycyjnym” - podkreśla ekspert.

W przypadku każdej z analizowanych spółek rekomendacja brzmi “kupuj”. Oto uzasadnienie:

Captor Therapeutics (KUPUJ z ceną docelową 192 zł)

Captor Therapeutics konsekwentnie rozwija swoje projekty, wybrał kandydata klinicznego w swoim najbardziej zaawansowanym projekcie CT-01 i przygotowuje go do wejścia do kliniki pod koniec 2023 roku. Drugi projekt CT-03 może wejść do kliniki na początku 2024 roku. W międzyczasie spółka podpisując umowę o współpracy z Ono Pharmaceuticals o wartości 197 mln EUR udowodniła, że jej platforma Optigrade przyciągnęła zainteresowanie globalnych graczy. Celem współpracy jest rozwój małocząsteczkowych związków zdolnych do degradacji wybranego celu molekularnego mającego zastosowanie przede wszystkim w zakresie chorób neurodegeneracyjnych. Umowa oprócz aspektu finansowego niesie za sobą szansę na dalszy rozwój kompetencji w obszarze CNS przez spółkę.

Celon Pharma (KUPUJ z ceną docelową 30,9 zł)

Mimo presji kosztowej, segment generyczny pozostaje solidnym źródłem gotówki, która jest przeznacza na działalność badawczo-rozwojową. Spółka poszukuje partnera dla Falkieri i rozwija w klinice cztery projekty. W otoczeniu rynkowym, zwracamy uwagę na umowę dotyczącą współpracy badawczej Mercka z Royalty Pharma na dalszy rozwój inhibitora PDE10A w II fazie klinicznej. Cząsteczkę o podobnym mechanizmie testuje też w klinice Celon. Oprócz tego w naszej opinii obiecująco wyglądają wstępne wyniki I fazy inhibitora FGFR u pacjentów z guzami litymi, w tym z aberracjami FGFR. Trzy inne programy są w II fazie badań klinicznych i kolejne kwartały przyniosą ich odczyty. W grudniu spółka pozyskała dofinansowanie grantowe w wysokości 39 mln zł.

Molecure (KUPUJ z ceną docelową 20,8 zł)

W zaktualizowane strategii rozwoju spółki główny priorytet mają projekty najbardziej zaawansowanie, czyli OATD-01 i OATD-02. W dalszej kolejności spółka stawia na immunoonkolgię i mRNA. Dwa pierwsze projekty są przygotowywane do wejścia do badań klinicznych odpowiednio II i I fazy. W przypadku OATD-01 Molecure wróciło do pierwotnie planowanego dla tej cząsteczki kierunku rozwoju jakim jest sarkoidoza. Jedną z potencjalnych przewag tego kierunku rozwoju jest fakt, iż weryfikacja skuteczności cząsteczki w klinice w II fazie będzie kosztować mniej niż w przypadku idiopatycznego zwłóknienia płuc (IPF). Z kolei w przypadku OATD-02 spółka konsekwentnie zmierza w kierunku I fazy, która już na tym etapie oprócz bezpieczeństwa może wykazać sygnały efektywności. Pozostałe projekty są znacznie mniej zaawansowane.

Ryvu Therapeutics (KUPUJ z ceną docelową 85,4 zł)

Ryvu Therapeutics w ciągu kilku miesięcy sprzedała agonistów STING do dwóch potencjalnych zastosowań różnym rozpoznawalnym globalnym graczom – najpierw w lipcu amerykańskiej spółce Exelixis do zastosowania w koniugatach lek-przeciwciało (ADC), a pod koniec listopada niemieckiemu BioNTechowi jako samodzielnego kandydata na lek. Transakcja z BioNTechem, w wyniku której do spółki wpłynęło łącznie 40 mln EUR (ok. 187 mln zł, połowa z upfrontu, a połowa z nowej emisji akcji) oraz dopięta emisja akcji poprawiają istotnie płynność finansową Ryvu i umożliwią realizację przyjętej strategii. Filarem tej strategii jest szeroki rozwój kliniczny RVU120 w II fazie badań w AML/HR-MDS i w guzach litych, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę pozytywne odczyty kliniczne tej cząsteczki w I fazie badań. W naszej opinii dojście z RVU120 do zaawansowanej fazy II z pozytywnymi wynikami klinicznymi wypracuje dla Ryvu awans do wyższej ligi, a potencjalny upfront z transakcji partneringowej mógłby wynosić setki milionów złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane