Debata o przyszłości mediów publicznych i planach zniesienia abonamentu

PAP
29-04-2009, 17:38

Szefowie regionalnych oddziałów Polskiego Radia i TVP, uczestniczący w debacie na temat przyszłości mediów publicznych, uważają, że zniesienie abonamentu doprowadzi do upadku mediów publicznych. Odmiennego zdania byli zaproszeni do dyskusji politycy PO, PSL i Lewicy.

Debata o mediach publicznych odbyła się w środę w Polskim Radiu.

Zdaniem prezesa Polskiego Radia Białystok Mirosława Bielawskiego likwidacja abonamentu "doprowadzi do upadku mediów publicznych". "Rynek nie utrzyma się" - powiedział, zaznaczając, że rozgłośnia utrzymuje się głównie z wpływów abonamentowych. Dochody z reklam stanowią - jak powiedział - zaledwie kilkanaście procent jej budżetu.

Według przewodniczącej Rady Programowej oddziału TVP w Bydgoszczy Ewy Niedbalskiej odejście od finansowania mediów z wpływów abonamentowych sprawi, że będzie brakować środków na inwestycje, na sprzęt. Dodała, że telewizja sobie poradzi, ale będzie to - jej zdaniem - ze szkodą dla odbiorców.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaznaczył, że w Wielkiej Brytanii i Francji ściągalność abonamentu jest na poziomie kilkudziesięciu procent. Przypomniał, że były pomysły zmiany formy opłat abonamentowych, np. przez odpis od podatku. Jego zdaniem można do tych pomysłów wrócić i poprawić ściągalność abonamentu.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda podkreślał, że w roku 2008 wpływy z abonamentu oscylowały w granicach 720 mln zł. Tymczasem - jak powiedział - w projekcie nowej ustawy medialnej - przewidziano środki w wysokości 600-800 mln zł. Jego zdaniem dotowanie działalności mediów publicznych z budżetu, co przewiduje projekt ustawy, znajdujący się w parlamencie to - jak powiedział - "przywiązanie mediów publicznych na politycznym łańcuchu".

Odmiennego zdania była Urszula Augustyn (PO). Podkreślała, że celem projektowanej ustawy jest wzmocnienie mediów publicznych, a budżetowa dotacja skuteczniej zasili media publiczne niż wpływy z abonamentu.

Tadeusz Sławecki (PSL) podkreślał, że wpływy z abonamentu w ostatnich latach zmniejszyły się. "Najgorsze jest prawo, którego się nie egzekwuje" - powiedział. "Wiele osób, które mają telewizję satelitarną, pyta, dlaczego płacą za telewizję kablową, satelitarną i abonament" - powiedział.

Zdaniem Kołodziejskiego projekt nowej ustawy może przyczynić się do tego, że "można stracić media publiczne". Medioznawca, dr Karol Jakubowicz przypomniał o apelu Agnieszki Holland, w którym pisze ona, że ten projekt jest w stanie zniszczyć TVP i Polskie Radio.

Projekt ustawy medialnej przewiduje likwidację abonamentu radiowo- telewizyjnego od 2010 r., a w zamian utworzenie Funduszu Zadań Publicznych, którego środki będą pochodziły z budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Debata o przyszłości mediów publicznych i planach zniesienia abonamentu