Debiuty, raporty i stopy procentowe

  • Emil Szweda
opublikowano: 01-09-2014, 00:00

Tydzień na Catalyst upłynął pod znakiem publikacji raportów kwartalnych i półrocznych.

Za wydarzenia można uznać także debiuty nowych serii GNB i Ghelamco oraz Mirbudu. I niestety, kolejny default.

Otym, że Polfa nie wykupi obligacji można było sądzić z grubsza przed rokiem, gdy papiery serii A trafiły już na Catalyst, a publikowane raporty wskazywały na istotną przewagę kosztów nad przychodami. Przepalaną gotówkę Polfa uzupełniła dwiema emisjami obligacji (7 mln zł), emisją akcji (6 mln zł), ale w ostatecznym rozrachunku obligacji serii A (3,2 mln zł) nie wykupiła, sygnalizując, że jest gotowa zrobić to poza rozliczeniem w KDPW, co jest modelem skądinąd znanym. Wybieg taki zastosował wcześniej Minox, oferując — poza KDPW — spłatę części obligacji w gotówce, a części (większej) nowymi obligacjami. Co oczywiście nie znaczy jeszcze, że wszyscy muszą się na takie rozwiązanie zgodzić — można wierzytelności z obligacji odzyskiwać też na drodze sądowej.

W tych dniach mocniej zabiło serce posiadaczom obligacji Uboat-Line, których kurs zaraził się od akcji na New Connect, gdzie potaniały one o 60 proc. przy monstrualnym wolumenie. Spółkę zasili finansowo prezes spółki — Grzegorz Misiąg — który ma opłacić akcje nowej emisji gotówką w wysokości 5,1 mln zł, ale zaufania do obligacji to nie przywróciło. Serie przyszłorocznenotowane są z 60-procentową rentownością. Ich wartość to 8,6 mln zł, a takich pieniędzy prezes spółki raczej nie wyłoży, chyba że znów będzie sprzedawał posiadane akcje na New Connect… Oczywiście ratunkiem dla spółki nie powinny być kolejne emisje akcji czy długu, ale takie wyniki finansowe, które przekonają inwestorów (jeśli to w ogóle nadal możliwe), że operacyjnie jest zdrowa jak witamina C.

Dla większości inwestorów (ostatecznie firmy takie jak Polfa czy Uboat tworzą margines rynku, choć także jego koloryt i reputację) ciekawszym wydarzeniem mógł być piątkowy debiut obligacji Getin Noble Banku (GNB). Trzyletnie papiery o wartości 350 mln zł były w czerwcu oferowane instytucjom finansowym. Marża na poziomie 1,7 pkt proc. ponad WIBOR6M to górna granica tego, co GNB zaoferuje detalicznym inwestorom, gdy w końcu uruchomi swój program publicznych emisji obligacji wart 1,5 mld zł. Do pewnego stopnia ciekawym wydarzeniem był także debiut czterech serii obligacji Ghelamco, które windykator sprzedawał różnymi kanałami (w emisjach publicznych do kwalifikowanych inwestorów i w prywatnych do inwestorów detalicznych). Obligacje dewelopera z marżą 4,5-5,0 pkt proc. mogłyby interesowaćdetalicznych inwestorów na Catalyst, gdyby nie ten drobny szczegół, że ich nominały sięgają nawet 100 tys. zł. Tylko jedna seria ma akceptowalny przez detal nominał 1 tys. zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Większe szanse na zdobycie portfeli drobnych inwestorów ma Mirbud, który jest interesującym przypadkiem z dwóch powodów. Po pierwsze, emisja finansowała przejęcie, a to — jak dowodzi praktyka — jest najbezpieczniejszym dotąd celem emisyjnym. Po drugie, emisję przeprowadził DM BPS, wcześniej bardzo zaangażowany w dystrybucję papierów firm Gant, Trust i Jedynka. Czyżby pod nowym zarządem DM BPS wrócił do gry?

W przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Nastawienie rynku jest jednoznaczne, obniżka o 25 pkt i kolejna jesienią zostały już „zjedzone” i posłużyły osiągnięciu rekordowo niskich rentowności skarbówek. Na Catalyst ceny papierów o stałym kuponie także uwzględniają już efekty obniżki stóp, a ceny obligacji o zmiennym oprocentowaniu osuwać się nie muszą — o spadek ich rentowności zadba WIBOR, który wreszcie drgnął w tym tygodniu (już tylko 2,59 proc. na WIBOR3M).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane