Deficyt fiskalny Argentyny ma być niższy niż prognozowano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-11-2021, 21:06

Deficyt fiskalny Argentyny ma być niższy niż wcześniej zakładano. To dobra wiadomość w kontekście negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym dla kraju który ubiega się o pomoc finansową, donosi Reuters.

Rządowa prognoza zakłada obecnie, że deficyt wyniesie około 3.5 proc. w relacji do PKB. Wcześniejsze założenia mówiły o relacji na poziomie 4 proc.

Ten południowoamerykański kraj w ostatnich miesiącach po raz kolejny znalazł się na krawędzi bankructwa. W martwym punkcie utknęły negocjacje z MFW ws. płatności na kwotę 45 mld USD, których Argentyna nie jest w stanie zrealizować. Rząd pracuje też nad wieloletnim planem gospodarczym, który ma stanowić podstawę do zawarcia umowy z MFW.

Oczekujemy, że pierwotny deficyt fiskalny na rok 2021 wyniesie około 3,5 proc. PKB – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez ministerstwo gospodarki.

W rządowym budżecie przesłanym do Kongresu pod koniec zeszłego roku zakładano deficyt fiskalny w wysokości 4,5 proc. w 2021 r. i odbicie gospodarcze o 5,5%. Docelowy deficyt fiskalny został obniżony do 4 proc. we wrześniu tego roku.

Prognozy zakładają, że argentyńska gospodarka rozwijać się będzie w 2022 r. w tempie 4 proc., a deficyt fiskalny spadnie do 3,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane