Demonstranci wrócili na ulice Hongkongu po względnie spokojnej sobocie

  • PAP
opublikowano: 10-11-2019, 15:37

Hongkońska policja użyła w niedzielę gazu łzawiącego przeciwko antyrządowym demonstrantom, którzy wrócili na ulice po względnie spokojnej sobocie. W wielu miejscach regionu protestujący podpalali barykady, niszczyli sklepy i restauracje.

Jest to już 24. z rzędu weekend masowych prodemokratycznych protestów, które pogrążyły Hongkong w największym kryzysie politycznym od przyłączenia go do ChRL w 1997 roku. W niedzielę demonstranci dokonywali aktów wandalizmu na stacji metra w miejscowości Sha Tin i zdewastowali restaurację, która według nich związana jest z sympatykami obozu propekińskiego.

W dzielnicy Tsuen Wan policja wystrzeliła granaty z gazem łzawiącym na pomoście dla pieszych, a jeden z nich trafił w ramię reportera telewizji Now TV – podała publiczna stacja RTHK.

Na półwyspie Koulun funkcjonariusze w cywilu zatrzymali kilka osób w domu towarowym Festival Walk. Doszło do bójki, w której jeden z mężczyzn, prawdopodobnie policjant, został uderzony w oko, nim do centrum handlowego wkroczył oddział prewencyjny policji.

Gniew demonstrantów podsyciła wiadomość o śmierci studenta, który prawdopodobnie spadł z wysokości w pobliżu miejsca starć protestujących z policją w ubiegłą niedzielę. Przypuszczalnie spadł z trzeciego na drugie piętro parkingu samochodowego, gdy uciekał przed wystrzelonym przez policję gazem łzawiącym. 22-latek zmarł w piątek rano w Szpitalu Królowej Elżbiety.

Jest to pierwszy zgon bezpośrednio wiązany z działaniami policji przeciwko uczestnikom trwających od czerwca demonstracji. Protestujący obwiniają policjantów za śmierć studenta i nawołują do odwetu, natomiast policja zaprzecza, jakoby miała z tą śmiercią cokolwiek wspólnego.

Policja aresztowała w sobotę sześciu prodemokratycznych posłów hongkońskiego parlamentu i zamierza aresztować jeszcze jednego. Zarzuca im się utrudnianie pracy parlamentu w czasie majowego posiedzenia w sprawie wycofanego obecnie projektu nowelizacji prawa ekstradycyjnego, który był bezpośrednią przyczyną trwających w regionie protestów. Aresztowani posłowie zostali zwolnieni za kaucją, ale w poniedziałek mają się stawić w sądzie.

Pod presją protestów rząd Hongkongu wycofał kontrowersyjny projekt, ale nie przychylił się do żadnego z pozostałych postulatów zgłaszanych przez demonstrantów. Żądają oni między innymi demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji, której zarzucają brutalność i używanie nadmiernej siły.

Od czerwca policja zatrzymała w związku z protestami ponad 2,5 tys. osób, a część z nich usłyszała zarzuty udziału w zamieszkach, za co grozi do 10 lat więzienia. Radykalni demonstranci wielokrotnie rzucali koktajle Mołotowa i fragmenty kostek chodnikowych, a policjanci używali gazu łzawiącego, armatek wodnych, gumowych kul i pałek. Kilkakrotnie strzelali również ostrą amunicją, raniąc nią dwóch nastoletnich demonstrantów. Obrażenia w starciach odniosły tysiące osób, w tym setki funkcjonariuszy policji.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy