Demonstranci zaatakowali symbol Hongkongu

opublikowano: 06-01-2020, 22:00

kona niezależnego chińskiego regionu — para lwów odlana z brązu, która stoi „na straży” przed siedzibą HSBC Holdings niczym byk i niedźwiedź na Wall Street — ucierpiała w trakcie protestów przeciwko chińskiej władzy, wywołanych w 2019 r. przez projekt tzw. ustawy o ekstradycji.

Przez dekady rzeźba — pisze Bloomberg — była symbolem ery kolonialnej w Hongkongu, dawnej kolonii brytyjskiej. Lwy są niewątpliwie jednym z najważniejszych posągów miasta, jednego z największych centrów finansowych świata. Podczas masowego protestu, który miał pokazać władzy, że marsze uliczne nie skończą się w nowym roku, demonstranci „oszpecili” posągi czerwoną i czarną farbą w spraju, która „spływa z ich oczu jak krew”. Zostawili po sobie też chiński napis, który mówi, że HSBC jest ubrudzony chińską czerwienią (symbolizującą komunizm). W chińskiej kulturze wierzy się, że lwy przynoszą szczęście i dobrobyt tym, których strzegą. HSBC postawił je przed siedzibą w Hongkongu w 1935 r. Nazwano je „Stephen” na cześć A.G. Stephena, głównego dyrektora banku z lat dwudziestych ubiegłego stulecia, oraz „Stitt” na cześć G.H Stitta, który również zarządzał w tamtym samym czasie grupą bankową, ale z Szanghaju.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy