Dent ostrzega przed gigantycznym krachem

opublikowano: 14-12-2016, 12:29

Po osiągnięciu życiowego szczytu, indeks Dow Jones może runąć doprowadzając do nieuniknionej katastrofy giełdy, rynki finansowe, gospodarkę i inwestorów, ostrzega ekonomista Harry Dent, założyciel firmy badawczej Dent Research, cytowany przez serwis Newsmax.

Myślę, że będzie to szczyt na giełdzie na całe życie, a następnie katastrofa podobna do tej z początku lat 30-tych minionego wieku. Takie coś zdarza się raz w życiu – powiedział Dent. Dodaje, że obserwowane zwyżki na nowojorskiej giełdzie, kolejne rekordy, są ostatnią fazą rajdu na rynku byka.

Zobacz więcej

Harry Dent

YouTube

We wtorek indeks blue chipów Dow Jones IA na Wall Street zbliżył się na wyciągnięcie ręki do psychologicznego poziomu 20 tys. punktów. Na finiszu sesji brakowało mu zaledwie 90 punktów (w trakcie sesji nieco ponad 50 pkt). Od wyborów prezydenckich w USA z początku listopada zyskał już niemal 9 proc. 

Dent spekuluje, że inwestorzy mogą wykazywać nadmierny optymizm odnośnie deklaracji przedwyborczych prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Za bardzo wierzą w spełnienie wszystkich zapowiedzi z kampanii. Nazywa je listą pobożnych życzeń.

Rynki założyły, że Trumpowi uda się stworzyć 3-4-proc. trwały wzrost gospodarczy. To jest demograficznie niemożliwe.... Kiedy rynki zdadzą sobie z tego sprawę dojdzie do katastrofy – przestrzega Dent.

Szacuje, że w ciągu kilku lat Dow Jones w przypadku realizacji czarnego scenariusza może opaść do poziomu zaledwie 3-5 tys. pkt.

Dent uważa przy tym, że poważnym wyzwaniem i problemem dla świata będą w najbliższym czasie Chiny, które do tej pory rozwijały się w spektakularny sposób, ale na kredyt oraz Włochy. W przypadku Italii głównym problemem jest gigantyczne w stosunku do PKB zadłużenie.

Włochy są bankrutem. Będą one swoistym wyzwalaczem kryzysu podobnego do tego jak w przypadku kredytów subprime z 2008 r. – wyjaśnia ekonomista. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dent ostrzega przed gigantycznym krachem