"Der Spiegel": rząd rewiduje in minus prognozę wzrostu gospodarczego na ten rok

  • PAP
opublikowano: 11-04-2019, 20:40

Rząd w Berlinie przewiduje, że PKB Niemiec wzrośnie w tym roku zaledwie o 0,5 proc., o połowę mniej niż prognozowano jeszcze w styczniu - pisze w czwartek "Der Spiegel" w wydaniu online, powołując się na własne informacje.

Na rok 2020 eksperci przewidują wzrost o ok. 1,5 proc. "Spiegel" zastrzega, że do czasu oficjalnego opublikowania prognozy wzrostu gospodarczego, co ma nastąpić w najbliższą środę, liczby mogą się jeszcze marginalnie zmienić.

Według "Spiegla" przyczyną wyraźnego ochłodzenia koniunktury jest przede wszystkim słabszy eksport, m.in. z powodu sporów handlowych między USA i Chinami oraz między USA i Europą.

Z kolei prognozowana na przyszły rok poprawa tempa wzrostu gospodarczego ma wynikać przede wszystkim z tego, że cztery dni świąteczne wypadają w weekendy, co oznacza, że będzie więcej dni roboczych.

"Spiegel" zwraca uwagę, że eksperci od kilku tygodni korygują in minus swe prognozy na rok bieżący. W końcu marca rada ekspertów niemieckiego rządu prognozowała wzrost o 0,8 proc.. Taka była również prognoza wiodących instytutów badawczych z początku kwietnia.

Według "Spiegla" jest już jasne, że wpływy z tytułu podatków będą w tym roku w Niemczech mniejsze niż oczekiwano. Mimo to minister finansów Olaf Scholz zamierza utrzymać równowagę między wpływami do i wydatkami z budżetu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy