DI BRE: GPW kończy sesję wzrostami

06-08-2002, 17:02

Dzisiejsza sesja miała ciekawy przebieg. WIG20 po niskim otwarciu nieco powyżej wsparcia w okolicach 1040 punktów, rozpoczął silne wzrosty. Jeszcze przed południem indeks dotarł do poziomu wczorajszego zamknięcia, od którego jednak odbił się i rozpoczął korektę. Kolejny atak na wspomniany poziom rynek przeprowadził po południu. W jego wyniku zakończył dzień 2 punkty powyżej wczorajszego zamknięcia.

Kolejny raz silny spadek dotknął walory Pekao S.A. Kurs spółki zniżkował dzisiaj na dużym obrocie ponad 4 procent. Niewielkie zwyżki zanotowały natomiast Telekomunikacja Polska (1,79 procent) i BPH-PBK (1,50 procent). Nieco silniej wzrósł natomiast Prokom, którego kurs zwyżkował 2,73 procent.

Po raz pierwszy w tym roku branża samochodowa osiągnęła lepszy wynik niż przed rokiem. W lipcu prawie o 9 procent zwiększyła się sprzedaż nowych samochodów przekraczając wolumen 28 tysięcy. W skali miesięcznej był to wzrost prawie o 2 procent.

Po cenie 9,5 zł za akcję Kredyt Bank zakupił 8,7 procent walorów spółki komputerowej Optimus. Transakcja była częścią umowy jaką podpisał BRE Bank w 2001 roku. Zgodnie z nią był on zobowiązany do kupna 750.000 akcji oraz miał wskazać podmiot, który nabędzie pozostałe posiadane przez spółkę akcje Optimusa, w razie wezwania przez Onet do zakupu tych akcji.

Kredyt Bank dołączył do grona banków notujących ujemny wynik finansowy. Jego strata netto w drugim kwartale wyniosła 9,7 milionów złotych. W analogicznym okresie roku ubiegłego bank wypracował 8 milionów zł zysków netto. Na pogorszenie wyniku wpłynął spadek przychodów odsetkowych i konieczność utworzenia wysokich rezerw na złe kredyty.

Po słabym dla Dębicy roku 2001, ten rok powinien być lepszy. Zdzisław Chabowski, prezes Dębicy powiedział dzisiaj, że dzięki osłabieniu złotego i redukcji kosztów w bieżącym roku spodziewa się znacznej poprawy zysku netto spółki.

Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, podał dzisiaj, że zgodnie z prognozami stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła o 0,1 punktu procentowego do 8,4 procent. Jest to najwyższy poziom od dwóch lat. Najmniejsze bezrobocie, na poziomie 2,3 procent, zanotowano w Luksemburgu, zaś najwyższe – 11,5 procent w Hiszpanii.

Recesja w przemyśle brytyjskim trwa już od 18 miesięcy. W czerwcu produkcja przemysłowa spadła o ponad 5 procent w skali miesiąca, zaś od grudnia 2000r. jej spadek sięgnął 12 procent. W Każdym tygodniu pracę w brytyjskim przemyśle traci około trzech tysięcy osób.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: GPW kończy sesję wzrostami