Dlaczego nie trzeba bać się rewidenta

MRZ
opublikowano: 12-12-2008, 00:00

Spółki z New Connect nie muszą korzystać tak często z usług biegłego rewidenta, jak te z GPW. Ale nie muszą, nie znaczy nie będą.

Spółki z New Connect nie muszą korzystać tak często z usług biegłego rewidenta, jak te z GPW. Ale nie muszą, nie znaczy nie będą.

Jednym z podstawowych wabików mających zachęcić spółki do wprowadzania ich papierów wartościowych do obrotu w alternatywnym systemie na rynku New Connect są zmniejszone, w porównaniu do rynku regulowanego, wymogi informacyjne. Zarówno w zakresie raportowania bieżącego, jak i okresowego. Zgodnie z regulacjami alternatywnego ryn-ku spółki na nim notowane mają obowiązek publikować zbadane przez niezależnego biegłego rewidenta roczne sprawozdania finansowe. I tu w zasadzie kończy się podobieństwo obowiązków informacyjnych do uregulowań rynku głównego.

Czas to pieniądz

Spółki notowane na New Connect mają obowiązek publikować półroczne sprawozdania finansowe, jednak — w przeciwieństwie do spółek z rynku głównego — zwolnione są z obligatoryjnego przeglądu ksiąg przez biegłego rewidenta. To uproszczone raportowanie półroczne pozwala zaoszczędzić spółkom czas i — może przede wszystkim — pieniądze. Spółki obecne na New Connect to głównie niewielkie podmioty. Koszty kolejnych badań czy przeglądów mogłyby stanowić dla nich pewne obciążenie. Z ponad sześćdziesięciu spółek, które przekazały w 2008 r. raporty półroczne, tylko trzy poddały swoje sprawozdania finansowe przeglądowi bądź badaniu przez biegłego rewidenta. Spółki notowane na New Connect korzystają z uproszczonych regulacji.

— Przegląd sprawozdań finansowych przez niezależną firmę audytorską wzmacnia wiarygodność publikowanych przez spółki sprawozdań finansowych. Na rynku regulowanym, na którym spółki muszą poddawać przeglądowi biegłego rewidenta sprawozdania półroczne, zdarzają się sytuacje, w których wyniki finansowe zostają przez audytora poddane znacznej korekcie. Inwestorzy mają większe zaufanie do raportów, które zostają poddane weryfikacji niezależnego podmiotu. Dlatego też — mimo że obowiązki informacyjne na New Connect tego nie wymagają — warto sprawoz-dania finansowe audytować — mówi Magdalena Grzybowska z agencji relacji inwestorskich Lighthouse Consultants.

Większość spółek nie dostrzega jednak tych korzyści.

— Z naszych obserwacji, jako autoryzowanego doradcy i jednocześnie biegłych rewidentów, wynika, że znaczna część spółek, które przygotowują się do debiutu na rynku New Connect, to podmioty na początku swojej drogi. Często niemające żadnych doświadczeń z badaniem ksiąg rachunkowych. Nic dziwnego, że spółki potrzebują trochę czasu na oswojenie się z tego rodzaju obowiązkami — mówi Adam Ruciński, biegły rewident, prezes zarządu Kancelarii Ruciński i Wspólnicy.

Audytów będzie więcej

Trzeba zaznaczyć, że choć regulacje dotyczące obowiązków informacyjnych mówią enigmatycznie o publikacji w raportach półrocznych "wybranych danych finansowych", to zdecydowana większość notowanych na New Connect podmiotów publikuje kompletne sprawozdania finansowe. Powinno to cieszyć wszystkich uczestników rynku.

— Jestem przekonany, że za jakiś czas spółki już obecne na rynku dostrzegą korzyści, jakie płyną z regularnego przeglądu i badania ksiąg rachunkowych. Nie będą traktowały go jak przykry obowiązek, ale jako zapewnienie, że spółka prawidłowo prowadzi księgi — mówi Adam Ruciński.

Wygraj bezpŁatny debiut

Trwa konkurs "Kierunek New Connect. Wygraj bezpłatny debiut". Główna nagroda to przygotowanie emisji oraz wprowadzenie do obrotu akcji na rynek New Connect, a także roczna obsługa Autoryzowanego Doradcy, agencji PR/IR oraz agencji interaktywnej. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 grudnia. Organizatorem konkursu jest firma Lighthouse Consultants, partnerami są Ruciński i Wspólnicy Kancelaria Audytorów i Doradców oraz Biznes.net. Patronami konkursu są SEG, PARP.

"PB" jako patron medialny, będzie informował o przebiegu konkursu, podobnie jak Radio PIN, TV Biznes oraz Rynek Kapitałowy.

Szczegóły i formularz zgłoszeniowy można znaleźć w internecie:

www.konkurs.lh-c.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MRZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu