Dlaczego teraz warto wejść w estoński CIT

opublikowano: 16-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Narzędzie do obniżania podatków dostępne dla rzeszy firm dzięki zniesieniu wielu barier – oto estoński CIT Anno Domini 2022.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego warto zdecydować się na system estońskiego CIT
  • komu i jakie daje on korzyści podatkowe

2021 r. był pierwszym rokiem obowiązywania tzw. estońskiego CIT. Niestety, z powodu zbyt wielu i zbyt wyśrubowanych wymogów skorzystało z tej możliwości tylko 491 spółek. Po apelach środowisk biznesowych rząd 1 stycznia 2022 r. znacznie złagodził warunki tego podatku.

– Ustawodawca dostrzegł liczne wady wprowadzonego modelu i wprowadził daleko idące zmiany, zwiększające atrakcyjność estońskiego CIT – stwierdza Grzegorz Szysz, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton.

Dzięki temu firmy znacznie chętnej wchodzą w ryczałtowy podatek dochodowy. W okresie styczeń-lipiec na stosowanie tego mechanizmu ulgi inwestycyjnej zdecydowało się aż 6232 spółek. To dowodzi, że zyski opłaca się reinwestować zamiast wypłacać je wspólnikom. Nie oznacza to jednak, że nowy regulacje są jasne i w pełni zrozumiałe. Nasi eksperci wskazują, jak skorzystać z estońskiego CIT, a także zwracają uwagi na możliwe pułapki.

Ulga bardziej dostępna

Wioleta Kosińska, doradca podatkowy, kierownik zespołu ds. podatków bezpośrednich w Taxeo Komorniczak i Wspólnicy, przypomina, że obowiązek podatkowy spółki będącej na estońskim CIT powstaje w momencie wypłaty zysku (dywidendy) na rzecz jej wspólników (udziałowców).

– Tym samym odroczenie decyzji o podziale i wypłacie zysku opóźnia obowiązek podatkowy, a spółka może obracać wypracowanym zyskiem bez konieczności zapłaty zaliczek oraz podatku. Estoński CIT pozwala na obniżenie łącznego podatku na poziomie spółki i wspólnika. W przypadku rozliczeń w klasycznym CIT łączny podatek wynosi ponad 26 proc. dla małych i 34 proc. dla większych podatników, podczas gdy w systemie estońskim będzie to odpowiednio 20 proc. dla małych podatników i 25 proc. w przypadku większych podatników – podkreśla Wioleta Kosińska.

Mniejsza danina:
Mniejsza danina:
Zmiany w przepisach znacznie zwiększyły atrakcyjność estońskiego CIT. Dzięki przejściu na tę formę można znacznie obniżyć podatek.
Adobe Stock

Dodaje, że rozliczenia i dokumentacja opierają się na zasadach wynikających z przepisów o rachunkowości, gdyż to w oparciu o księgi rachunkowe ustalany jest zysk i podatek. Tym samym podatnicy nie muszą prowadzić ksiąg podatkowych.

Obowiązek podatkowy powstanie więc co do zasady w momencie wypłaty wspólnikom zysku.

– W efekcie kalkulacja dochodu schodzi na dalszy plan, a kluczowe stają się faktyczne transfery na rzecz wspólników i podmiotów z nimi powiązanych. Jeżeli spółka nie dokonuje w ogóle takich transferów, to nie ma obowiązku płacenia podatku CIT. Co istotne, zakończenie okresu stosowania ryczałtu nie oznacza obowiązku zapłaty podatku od tej części zysków, które nie zostały wypłacone – dodaje Grzegorz Szysz.

Są jednak niejasności

Przepisy przewidują jednak również inne kategorie dochodów, które mogą podlegać opodatkowaniu.

– Chodzi o dochody z tytułu ukrytych zysków, wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, zmiany wartości składników majątku w przypadku przeprowadzenia wymienionych w ustawie reorganizacji czy nieujawnionych operacji gospodarczych – stwierdza Wioleta Kosińska.

A teraz uwaga.

– Najwięcej problemów pojawiło się w sprawach dotyczących dochodu z tytułu ukrytych zysków oraz dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca zdefiniował co prawda ukryte zyski, wprowadzając katalog zdarzeń, które mogą rodzić obowiązek podatkowy. Jedna ustawa nie zawiera definicji czy przykładów tego, co znajduje się w katalogu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Obie te kategorie rodzą wiele wątpliwości, których minister finansów nie rozwiewa również w objaśnieniach wydanych do estońskiego CIT – zauważa ekspertka.

Podkreśla, że spółka w systemie estońskim opodatkowana jest od wypłaty zysku, a nie od dochodu w rozumieniu podatkowym.

– Nie stosuje się zasad opodatkowania klasycznym CIT, dotyczących ustalania podstawy opodatkowania, a tym samym również brak jest możliwości rozliczenia strat, z pewnymi wyjątkami dotyczącymi tych z okresów sprzed wejścia firmy na estoński CIT. Nie ma też prawa do rozliczania ulg podatkowych, np. B+R, IP Box, ulgi na robotyzację, ulgi na prototyp, ulgi na złe długi i odliczenia darowizn – dodaje Wioleta Kosińska.

Oni nie mogą

Z dobrodziejstw estońskiego CIT nie mogą korzystać spółki:

• których udziałowcami nie są wyłącznie osoby fizyczne

• które posiadają udziały (akcje) lub podobne prawa w innych spółkach

• które powstaną w ramach wskazanych w ustawie działań reorganizacyjnych (np. połączenie, podział w wyniku wniesienia aportu) – przy czym nie ogranicza to zupełnie wejścia na estoński CIT, a może wstrzymać je czasowo),

• których co najmniej 50 proc. przychodów pochodzi z tzw. przychodów biernych (odsetki, wierzytelności)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane