Dobrze robić biznes w Polsce, ale gdzie indziej lepiej

opublikowano: 01-11-2017, 22:00

Spadliśmy w rankingu Doing Business. Bank Światowy nie dopatrzył się u nas reform wspierających przedsiębiorców.

W najnowszej edycji rankingu Banku Światowego Doing Business zajęliśmy 27. miejsce. W ubiegłym roku byliśmy trzy oczka wyżej mimo nieco niższej wartości liczbowej wskaźnika — w poprzedniej edycji przyznano nam 77,12, w tej 77,3.

„Porównując ranking Doing Business do maratonu, można powiedzieć, że Polska wybiegła teraz nieco lepszy czas niż rok temu, jednak niektóre kraje były szybsze, dlatego pozycja Polski lekko spadła. Pomimo to Polska wciąż znajduje się w ścisłej światowej czołówce, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności gospodarczej” — powiedział Carlos Pinerúa, przedstawiciel Banku Światowego w Polsce i krajach bałtyckich, cytowany w komunikacie.

Ranking Banku Światowego porównuje warunki prowadzenia biznesu w 190 krajach. Najnowsza edycja została sporządzona na podstawie danych z okresu lipiec 2016 — czerwiec 2017. W tym czasie 119 krajów przeprowadziło 264 reformy, które w założeniu mają ułatwićżycie przedsiębiorcom, a więc w szczególności takie, które poprawiają warunki tworzenia miejsc pracy, inwestowania czy konkurencji. Polska nie dołożyła się do tego wyniku. Żadne przeprowadzone w tym czasie zmiany nie przeszły przez sito metodologii Banku Światowego.

— Nie oznacza to, że polskie władze nie podejmują działań ułatwiających prowadzenie biznesu. Wiele udogodnień nie weszło jeszcze w życie, inne obowiązują, ale firmy jeszcze o tym nie wiedzą — powiedział Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego.

W rankingu Bank Światowy uwzględnia 10 głównych kategorii. Najgorzej wypadliśmy w „zakładaniu firmy” (120. miejsce), najlepiej w zakresie obsługi handlu międzynarodowego, gdzie przewodziliśmy stawce (więcej w tabeli). Wartość liczbowa wskaźnika to w tym przypadku odległość od tzw. obiektu wzorcowego (ograniczona do przedziału 0-100).

W uproszczeniu obowiązuje zasada: im więcej, tym lepiej. Wyższa wartość oznacza bowiem, że dany kraj robił postępy i przybliżył się do „ideału”, czyli najwyższego poziomu wskaźnika od 2005 r. W porównaniu z poprzednią edycją badania i w ujęciu całościowym poprawiliśmy wynik o 0,18 pkt. proc. i, co ważne, w żadnej kategorii nie uzyskaliśmy gorszego rezultatu niż przed rokiem. Pozytywne zmiany zaszły w kategoriach: likwidacja przedsiębiorstwa i płacenie podatków. Pozycję lidera rankingu utrzymała w tym roku Nowa Zelandia. Na drugim miejscu jest Singapur, a na trzecim — Dania.

— Nowa Zelandia zawdzięcza koszulkę lidera nie tylko zmianom prawnym, ale także skrojonej pod biznes ofercie e-administracji. To właśnie usługi cyfrowe są kluczem do dalszej poprawy otoczenia biznesu w Polsce — mówi Maciej Drozd. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu