Dombrovskis: śledzimy sytuację w związaną ze sprawą KNF

  • PAP
opublikowano: 23-11-2018, 14:01

Śledzimy sytuację związaną ze sprawą Komisji Nadzoru Finansowego, ważne jest, aby dochodzenie w tej sprawie zostało sprawnie przeprowadzone - powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Chcesz być na bieżąco z tematem afery w KNF zobacz TUTAJ>>

Pytany był, czy KE obserwuje sprawę KNF, ma jakieś uwagi czy zalecenia.

"Jeśli chodzi o sytuację w KNF-ie, to śledzimy ją. Oskarżenia są bardzo poważne, przewodniczący KNF-u złożył rezygnację. Wiemy, że prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie przez odpowiednie władze polskie. Bardzo ważne jest, żeby to śledztwo zostało zakończone (...). Nie powinniśmy wybiegać w przyszłość, zanim wnioski z tego dochodzenia nie zostaną wypracowane" - opowiedział komisarz.

Pytany był o ocenę procedowanych regulacji, które wzmacniają uprawnienia KNF. Dombrovskis powiedział, że jeśli chodzi o te reformy, to potrzebna by była dogłębna ocena.

"W UE są różne rozwiązania stosowane przez kraje członkowskie. Nie ma jednolitej struktury, która byłaby narzucana" - powiedział. Zaznaczył, że z punktu widzenia UE ważne jest, aby nadzór był efektywny. Dlatego, wyjaśnił, Komisja proponuje przegląd nadzoru finansowego w krajach członkowskich, które mają istotną rolę w zabezpieczeniu "konwergencji nadzoru finansowego" - zapewnieniu, że unijne reguły dotyczące nadzoru finansowego są wdrażany we wszystkich krajach członkowskich w sposób jednolity.

Dombrovskis pytany był także o to, czy zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym są zdaniem KE wystarczające, czy też konieczne jest podjęcie dalszych.

Powiedział, że jeżeli chodzi o regulacje dotyczące Sądu Najwyższego, to jest to działanie, które zostało podjęte w odpowiedzi także na procedury uruchomione przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

"Z całą pewnością, jeśli chodzi o ten proces ustawodawczy, to nie został on jeszcze zakończony. Jeszcze wymagane są decyzje Senatu i podpis prezydenta. Samo procedowanie było bardzo szybkie, w bardzo przyspieszonym tempie, w związku z tym Komisja potrzebuje więcej czasu, aby dokonać oceny tych zmian prawnych, które zostały zaproponowane" - powiedział.

Jego zdaniem z całą pewnością to krok we właściwym kierunku, który odpowiada oczekiwaniom Komisji. Zaznaczył, że wobec Polski zostały uruchomione bardziej szerokie działania w kontekście artykułu 7 dotyczące także innych aspektów związanych z wymiarem sprawiedliwości.

"To krok we właściwym kierunki. Jako Komisja zawsze jesteśmy otwarci na konstruktywny dialog z władzami polskimi. Jest to w pewnym sensie pozytywne otwarcie" - zaznaczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy