Draghi: strefa euro będzie rosnąć mimo poważnych wyzwań

opublikowano: 16-11-2018, 18:19

Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego spodziewa się, że strefa euro będzie nadal rosnąć w nadchodzących latach, nawet w obliczu zagrożeń związanych z protekcjonizmem, które należy uważnie monitorować.

Uwagi przewodniczącego EBC pojawiły się po tym, jak ekspansja regionu zwolniła do zaledwie 0,2 proc. w trzecim kwartale, co jest najsłabszym wynikiem od ponad czterech lat. Podczas ostatniego w tym roku posiedzenia zaplanowanego na 13 grudnia EBC podejmie decyzję czy zakończyć program zakupu obligacji zgodnie z planem, co jest kluczowym krokiem w kierunku powolnej normalizacji polityki pieniężnej,

Mario Draghi
Bloomberg

Draghi potwierdził, że ostatnie spowolnienie wynika głównie z czynników przejściowych, takich jak nowe procedury testowania emisji spali, które spowolniły produkcję samochodów w Niemczech, a wzrost handlu stabilizował się w niższym, ale nadal solidnym tempie. 

W związku z tym Draghi uważa, że zagrożenia dla gospodarki są nadal "zasadniczo zrównoważone", co oznacza, że nie widzi na razie znaczącego pogorszenia perspektywy. Zatrudnienie i konsumpcja są nadal wysokie, a oprocentowanie kredytów pozostaje niskie dzięki ciągłemu wsparciu ze strony banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane