Draghi: unijne fundusze pomogą zrównoważyć zadłużenie Włoch

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 19-02-2021, 12:59

Zdaniem Mario Draghiego, nowego premiera włoskiego rządu, który był szefem Europejskiego Banku Centralnego, pomoc oferowane przez Unię Europejską pomoże utrzymać włoski dług w rynnach.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Pierwszy raz od wielu lat Włochy mogą dokonać znacznych inwestycji z jedynym ograniczeniem, że są one dobrze realizowane, co oznacza, że zwiększają wzrost kraju, a tym samym przyczyniają się również do utrzymania stabilnego poziomu naszego zadłużenia - powiedział Draghi.

Dodał, że w obecnej sytuacji o zdolności obsługi zadłużenia nie decyduje poziom stóp procentowych, a przynajmniej nie w tak dużym stopniu jak dawniej, ale odpowiednie tempo rozwoju kraju pozwalające generować nadwyżki budżetowe.

Zadłużenie Włoch należy do najwyższych w Europie i na świecie, a po najgorszej od II wojny światowej recesji w 2020 r. kształtuje się na poziomie 160 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane