Duże możliwości eksportu zbóż z Rosji i Ukrainy

PAP
opublikowano: 27-11-2011, 08:46

Wysokie zbiory zbóż w Rosji i na Ukrainie umacniają te kraje w roli czołowych eksporterów ziarna. Eksperci oceniają, że w tym sezonie Rosja będzie mogła sprzedać zagranicą 25 mln ton zbóż, a Ukraina nawet 30 mln ton.

Tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie są wyjątkowo wysokie, szacowane nawet na 56 mln ton. Do połowy listopada br. zebrano 53 mln ton ziarna, tj. prawie o 20 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego sezonu - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Wysoki urodzaj na Ukrainie oraz duże zapasy zbóż stwarzają ogromny potencjał eksportowy, oceniany nawet na 30 mln ton. Jednak, aby wywieźć tak duże ilości ziarna, konieczne jest wykorzystanie wszystkich mocy przeładunkowych m.in. ukraińskich portów.

W tym sezonie jakość ukraińskiego ziarna jest wyjątkowo wysoka. Zboża z Ukrainy sprowadzają nawet bardzo wymagający odbiorcy. W listopadzie br. Ukraina sprzedała 800 tys. ton kukurydzy do Japonii, z kolei egipski rządowy importer GASC dokonał zakupu 120 tys. ton ukraińskiej pszenicy.

Ukraina bierze udział w przetargach od momentu zniesienia ceł wywozowych w eksporcie pszenicy oraz kukurydzy z tego kraju, co nastąpiło 7 października 2011 r. Obowiązujące obecnie przepisy oznaczają zerową stawkę cła na eksport pszenicy i kukurydzy (dotychczas stawka tego cła wynosiła odpowiednio 9 proc., ale nie mniej niż 17 euro za 1 tonę, oraz 12 proc., ale nie mniej niż 20 euro za 1 tonę). Utrzymano natomiast dotychczasową stawkę cła na eksport jęczmienia z Ukrainy (w wysokości 14 proc, lecz nie mniej niż 23 euro za 1 tonę).

W opinii ekspertów, po zniesieniu ceł eksportowych, które zasilały budżet, eksport ukraińskiego ziarna powinien szybko wzrosnąć, a światowy rynek odczuć obecność tego konkurenta.

Od początku sezonu Ukraina dostarcza zboże na wielu kierunkach: do Unii Europejskiej (zwłaszcza do Włoch i Hiszpanii), Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Izraela, Tunezji, Algierii.

Do grona eksporterów zbóż powróciła także Rosja. W ocenie ekspertów, w tym roku będzie ona mogła sprzedać zagranicę 25 mln ton ziarna. Zbiory zbóż szacowane są na 92,7 mln ton, podczas, gdy w ubiegłym roku uzyskano tylko nieco ponad 64 mln ton, czyli o 33 proc. mniej niż w 2009 r.

W związku z dobrymi zbiorami, Rosja od początku sezonu handlowego zniosła embargo w wywozie zbóż, wprowadzone w ubiegłym roku z powodu niskich zbiorów. Obecnie

Rosja eksportuje wyjątkowo intensywnie oferując ziarno po konkurencyjnych cenach. W bieżącym sezonie rosyjski eksport wyniósł już kilkanaście milionów ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Handel / Duże możliwości eksportu zbóż z Rosji i Ukrainy