Dyrektor finansowy największego rosyjskiego producenta LNG aresztowany w USA

opublikowano: 24-09-2021, 10:19

Mark Gyetvay, dyrektor finansowy rosyjskiej spółki gazowej Novatek został aresztowany i oskarżony w USA o unikanie płacenia podatków.

Gyetvay został oskarżony o oszukiwanie przez lata fiskusa i ukrycie 40 mln USD dochodów przed urzędem podatkowym. Prokuratorzy ustalili, że trzymał pieniądze na tajnych kontach w bankach szwajcarskich założonych na podstawione osoby. Poinformowali sąd, że ewentualna kaucja za wypuszczenie z aresztu nie powinna być niższa niż 80 mln USD, bo Gyetvay, posiadający oprócz amerykańskiego obywatelstwa Włoch i Rosji, może uciec z USA i “do końca swoich dni żyć w luksusie”.

Mark Gyetvay, fot. Bloomberg
Mark Gyetvay, fot. Bloomberg

Novatek to największa niepaństwowa rosyjska spółka gazowa i największy rosyjski producent LNG. Jeden z jej największych akcjonariuszy, Giennadij Timczenko został objęty przez USA sankcjami po anektowaniu Krymu przez Rosję jako członek najbliższego otoczenia prezydenta Władimira Putina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane