EBC nadal wierzyw moc łagodzenia

Michał Żuławiński Bankier.pl
opublikowano: 10-03-2016, 22:00

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła stopy procentowe oraz rozszerzyła program skupu aktywów. Rynki zareagowały burzliwie, szczególnie gdy przed mikrofonem stanął prezes Mario Draghi

Ten pakiet rozwiązań zwiększy synergie między różnymi instrumentami i doprowadzi do złagodzenia sytuacji kredytowej, co pomoże pobudzić wzrost w strefie euro — powiedział Włoch na wstępie konferencji, pilnie śledzonej przez inwestorów i ekonomistów.

Godzinę wcześniej po ogłoszeniu decyzji euro zaczęło tracić na wartości do dolara i m.in. złotego, w górę poszły indeksy giełdowe. WIG20 pokonał nawet barierę 1900 pkt. Później jednak sytuacja na rynku walutowym wróciła do punktu wyjścia, bo Mario Draghi stwierdził, że z dzisiejszej perspektywy trudno przewidywać, by było potrzebne dalsze cięcie stóp.

— Oczywiście, nowe fakty mogą zmienić tę sytuację i perspektywę. Doświadczenie nasze z ujemnymi stopami procentowymi jest bardzo pozytywne i dotyczy transmisji warunków monetarnych na realną gospodarkę — powiedział Mario Draghi.

Amunicja się nie kończy

Prezes EBC odniósł się do krążących przed czwartkowym posiedzeniem pogłosek, według których EBC mógłby — wzorem innych krajów o ujemnych stopach procentowych — wprowadzić dwupoziomowy system, w ramach którego banki komercyjne mogłyby „parkować” pieniądze w banku centralnym po oprocentowaniu wyższym od stopy procentowej.

Jak powiedział Mario Draghi, EBC nie zdecydował się na takie rozwiązanie, aby nie sygnalizować możliwości dalszych obniżek, jak również z uwagi na duży poziom skomplikowania tego rodzaju systemu, który miałby objąć całą strefę euro.

— Istnieją rozmaite poglądy na to, jak ujemne stopy wpływają np. na sektor bankowy — możemy o tym porozmawiać później. Czy oznacza to, że możemy zejść ze stopami tak nisko, jak tylko chcemy? Odpowiedź brzmi nie — dodał prezes banku. Mario Draghi nie zgodził się ze stwierdzeniem, jakoby ujemne stopy procentowe godziły w zyskowność banków komercyjnych. Jak zaznaczył, decyzje podejmowane przez EBC zapadły „przytłaczającą większością głosów”.

— Nasz pakiet nie jest przereagowaniem na ceny ropy. To właściwa odpowiedź na spowalniający wzrost oraz perspektywę wzrostu cen — powiedział Mario Draghi. Jego zdaniem, EBC wcale nie kończy się amunicja, co udowodniła dzisiejsza decyzja obejmująca wiele instrumentów.

— Gdybyśmy się poddali, mielibyśmy deflację, która zwiększa realną wartość długów. Gdybyśmy nie działali w ostatnich latach, wpadlibyśmy w katastrofalną deflację — zaznaczył szef EBC. Zapytany na koniec o koncepcję „helicopter money” (pojęcie, pod którym kryje się rozdawanie przez bank centralny nowych pieniędzy wprost, a nie za pośrednictwem skomplikowanych programów — niczym przy zrzucaniu z helikoptera), Mario Draghi stwierdził: „Helicopter money to interesująca koncepcja. Nie rozmawialiśmy ani nie myśleliśmy o niej”.

Odległa perspektywa

Draghi dodał, że stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie długo po zakończeniu programu skupu aktywów. Uchwalony w ubiegłym roku program QE wygasa w marcu 2017 r. Prezes EBC przedstawił też najnowsze, obniżone prognozy inflacji w strefie euro. Prognoza inflacji HICP na ten rok została obniżona z 1 do 0,1 proc., zaś na przyszły rok z 1,6 do 1,3 proc. W 2018 r. inflacja ma sięgnąć 1,8 proc.

Prezes banku na koniec wystąpienia po raz kolejny powtórzył, że istotna zmiana sytuacji gospodarczej w strefie euro możliwa będzie tylko wówczas, gdy przeprowadzone zostaną konieczne reformy strukturalne. Do odważnego posunięcia EBC już niebawem odnieść będzie się mogło wiele innych banków centralnych. W najbliższych dniach planowane są decyzyjne posiedzenia m.in. w Polsce (dziś), Japonii (wtorek), Stanach Zjednoczonych (środa), Szwajcarii (czwartek), Wielkiej Brytanii (czwartek) czy Norwegii (czwartek). Władze monetarne poszczególnych państw mogą oczywiście także zbierać się na niezaplanowanych posiedzeniach.

 

O czym zdecydował EBC

1. Podstawowa stopa procentowa spadnie od 16 marca z 0,05 do 0 proc.

2. Stopa kredytu zostanie obniżona z 0,3 do 0,25 proc.

3. Stopa depozytowa obniży się z -0,3 do -0,4 proc.

4. Skala programu QE została zwiększona z 60 do 80 mld EUR miesięcznie.

5. Do listy skupowanych aktywów dołączono obligacje korporacyjne ze strefy euro.

6. Zapowiedziano start czterech rund TLTRO II.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane