Europejski Bank Centralny podniósł swoje prognozy dotyczące inflacji dla strefy euro

opublikowano: 15-12-2022, 15:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejski Bank Centralny podniósł w czwartek swoje prognozy inflacji dla strefy euro i przekazał, że wzrost cen pozostanie powyżej celu 2 proc. - podaje agencja Reutersa.

fot. Bloomberg

EBC nie doszacował inflacji w ciągu ostatnich dwóch lat, a bank podnosił stopy procentowe na czterech kolejnych spotkaniach, aby ujarzmić niespodziewanie utrzymującą się presję cenową.

Bank przewiduje obecnie inflację w 19-krajowym bloku walutowym na poziomie 6,3 proc. w przyszłym roku, w porównaniu z oczekiwaniami na poziomie 5,5 proc. z września. Jego prognoza na 2024 r. została podniesiona do 3,4 proc. z 2,3 proc., podczas gdy w swoich pierwszych szacunkach na 2025 r. EBC przewiduje inflację na poziomie 2,3 proc.

Początkowo napędzana wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw po wirusie COVID-19, inflacja gwałtownie wzrosła w związku z niebotycznymi cenami energii, ale obecnie koszty żywności i usług stają się coraz bardziej widoczne, co sprawia, że wzrost cen jest stosunkowo szeroki.

Tymczasem wzrost gospodarczy w przyszłym roku mocno ucierpi w wyniku wojny Rosji z Ukrainą, a w szczególności wpływu wysokich cen energii.

EBC przewiduje obecnie wzrost PKB na poziomie 0,5 proc. w przyszłym roku w porównaniu z prognozą 0,9 proc. we wrześniu, podczas gdy w 2024 r. prognozuje się go na niezmienionym poziomie 1,9 proc. W 2025 EBC przewiduje z kolei wzrost na poziomie 1,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane