ECB obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Eurolandu

14-06-2001, 20:54

W opublikowanym w czwartek raporcie Europejski Bank Centralny zredukował prognozy wzrostu dla krajów Unii Europejskiej, podnosząc jednocześnie szacunki dotyczące wzrostu inflacji. Zgodnie z raportem kraje strefy euro w 2001 r. osiągną wzrost gospodarczy na poziomie 2,2 proc., a inflacja wzrośnie do 2,3 proc. Wcześniejsze prognozy przewidywały odpowiednio 2,6 i 1,8 proc.

Czołowe miejsce wśród przyczyn pogarszającej się koniunktury w Europie zajmuje spowolnienie światowej gospodarki, zwłaszcza w USA i Japonii. Ogłoszone wyniki zmniejszają szanse na oczekiwaną redukcję stóp przez ECB, co natychmiast odbiło się w postaci spadków na europejskich giełdach. Obecnie rośnie prawdopodobieństwo, iż ECB nie tylko nie obniży stóp, ale może je nawet podnieść.

Przemawia za tym najwyższa od kilku lat inflacja w krajach zachodnioeuropejskich. Zdaniem ekonomistów ECB, obok ryzyka wzrostu inflacji, szczególnym niepokojem napawa spadek eksportu, wzrost bezrobocia oraz spadek produkcji przemysłowej.

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ECB obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Eurolandu