Egipt chce eksportować prąd do Europy i Afryki

opublikowano: 07-09-2020, 19:06

Egipt rozpoczął rozmowy dotyczące planu sprzedaży energii elektrycznej do Europy i Afryki. Podkreśla, że może ją produkować tanio i ze źródeł odnawialnych.

Egipt ma nadmiar energii elektrycznej i jednocześnie dostrzega popyt na nią na północy, podkreśla Ayman Soliman, szef funduszu inwestycyjnego kraju. Zapewnia, że Egipt może eksportować prąd przez podmorski kabel biegnący na Cypr, a następnie do Grecji.

- Rozmawiamy z europejskimi inwestorami zajmującymi się infrastrukturą, doradcami i handlarzami energią aby ocenić możliwości i apetyt rynku – powiedział Soliman. 

Egipt ma potencjał produkcyjny wynoszący 50 GW, z czego 20 proc. to nadmiar. Ok. 8,6 proc. energii produkowanej w kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych. Do 2022 roku odsetek ten ma wzrosnąć do 20 proc., a do 2035 roku ma się podwoić.

W Egipcie znajduje się jedna z największych na świecie elektrowni słonecznych, Benban. Soliman twierdzi, że opłacalna cena energii z tej elektrowni to 2,4 centa za 1 kWh. Średnia cena płacona przez europejskie gospodarstwa domowe, to 23 centy za 1 kWh.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane