Czytasz dzięki

Egipt pozyskał 5 mld USD z największej dotychczas sprzedaży obligacji

opublikowano: 22-05-2020, 15:34

Egipt zebrał 5 mld USD w ramach największej w historii emisji papierów dłużnych na międzynarodowych rynkach. Sugerować to może, że inwestorzy mają apetyt na bardziej ryzykowne aktywa.

Według informacji tamtejszego ministerstwa finansów, popyt ponad czterokrotnie wydarze przewyższył podaż i wyniósł łącznie 22 mld USD. Zainteresowanie nowymi papierami wyrażali inwestorzy z niemal całego świata w tym z Azji i Europy.

Egipt
Zobacz więcej

Egipt fot. ARC

Znacząca przewaga popytu pozwoliła krajowi obniżyć ostateczną rentowność wszystkich rodzajów papierów o 50 punktów bazowych.

Sprzedaż obejmowała obligacje o wartości 2 mld USD z terminem spłaty do 2050 r., a także 1,25 mld USD w przypadku obligacji czteroletnich o oprocentowaniu 5,75 proc. oraz obligacje o wartości 1,75 mld USD z terminem spłaty w 2032 r. i rentownością na poziomie 7,625 proc.

Największy pod względem liczby ludności naród świata arabskiego w listopadzie minionego roku pozyskał 2 mld USD w ramach sprzedaży, która obejmowała najdłuższe 40-letnie papiery po zabezpieczeniu nowej partii gotówki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zebrane obecnie środki  pokryją potrzeby w zakresie finansowania na rok budżetowy 2020-2021, a także środki finansowe niezbędne do walki epidemią koronawirusa. Niektóre z głównych źródeł walutowych w kraju, w tym turystyka, przekazy pieniężne i wpływy z Kanału Sueskiego, gwałtownie spadły z powodu wybuchu pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane