Czytasz dzięki

Ekonomiści oczekują ponownego wzrostu chińskiego eksportu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-10-2020, 09:30

Według ekonomistów, chiński eksport odnotował we wrześniu czwarty wzrost z rzędu, gdyż wielu partnerów handlowych ponownie otwarło swoje gospodarki, donosi Reuters.

Eksperci spodziewają się również powrotu importu w obszar wzrostowy.

Chiny, port, kontenery
Zobacz więcej

Chiny, port, kontenery fot. Bloomberg

Mediana prognoz zakłada, że eksport Państwa Środka zwiększył się we wrześniu 2020 r. o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. 

W sierpniu eksport odnotował 9,5-proc. wzrost, najmocniejszy od marca 2019 r. 

W przypadku importu wrześniowa zwyżka ma być zdecydowanie niższa i sięgnąć zaledwie 0,3 proc. po spadku zarówno w lipcu, jak i w sierpniu.

Podkreśla się, że globalne spowolnienie nie miało tak poważnego wpływu na eksport, jak się obawiano, częściowo z powodu rejestrowanych dostaw materiałów medycznych i dużego popytu na produkty elektroniczne, co zwiększa nadzieje na trwałe ożywienie gospodarcze.

Badanie dotyczące produkcji wykazało, że całkowita liczba nowych zamówień w chińskim przemyśle we wrześniu odnotowała największy wzrost od stycznia 2011 r., a wskaźnik nowych zamówień eksportowych - które zostały mocno dotknięte przez wybuch pandemii koronawirusa - wzrósł w najszybszym tempie od ponad trzech lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane