Ekonomiści oczekują wyższej niż rząd (hiper)inflacji w Argentynie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-01-2023, 15:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ekonomiści są zdania, że grudniowa inflacja w Argentynie przekroczy rządowe prognozy podkopując nadzieję, na choćby częściowe odzyskanie kontroli nad jednym z najwyższych na świecie wzroście cen, informuje Reuters.

fot. CARL RECINEA/Reuters/Forum

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez agencję, mediana prognoz dla grudniowej inflacji cen konsumpcyjnych w Argentynie wyniosła 5,2 proc. To więcej niż oficjalne rządowe projekcje sugerujące wynik poniżej 5 proc.

W rezultacie całoroczna inflacja za 2022 r. ma wynieść około 95,5 proc. To pokłosie spirali cenowo-płacowej, przy czym wzrost realnych wynagrodzeń nie nadążą za rosnącymi cenami, co prowadzi do ubożenia coraz większej części społeczeństwa.

Hiperinflacja skutkuje też załamaniem gospodarki, która mimo cyklicznych problemów, w tym ogłaszanych przez państwo upadłości, należała do najdynamiczniej rozwijających się i najbardziej nowoczesnych na tle innych państw Ameryki Łacińskiej.

Ekonomiści spodziewają się, że miesięczna inflacja utrzyma się na poziomie około 5 proc. na początku 2023 r., napędzana spowolnieniem gospodarczym i porozumieniami w sprawie limitów cen produktów detalicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane