Eksport japońskiego piwa do Korei Południowej spadł do zera

opublikowano: 28-11-2019, 09:02

Spór polityczny spowodował, że w ubiegłym miesiącu z Japonii nie wysłano do Korei Południowej ani kropli piwa.

Opublikowane w czwartek dane pokazały, że eksport japońskiej żywności spadł o 58,1 proc. w październiku. Dostawy sake spadły o ponad 90 proc., równie słaby był eksport makaronu instant. Eksporterzy piwa odczuli skutki konfliktu między krajami najmocniej. Po tym jak we wrześniu dostawy japońskiego piwa do Korei Południowej spadły o 99,9 proc., w październiku były zerowe. Rok wcześniej wartość eksportu piwa wynosiła 800 mln JPY. Korea Południowa jest jednym z największych rynków zagranicznych  japońskiego piwa, w ubiegłym roku przypadło na nią aż 60 proc. eksportu.

fot. Bloomberg

Konflikt między Japonią i Koreą Południową, którego podłożem są rozliczenia japońskich zbrodni podczas II wojny światowej, wzmógł się w ubiegłym roku kiedy południowokoreański sąd nakazał japońskim firmom wypłacić odszkodowania byłym koreańskim robotnikom przymusowym. Nasilił się w lipcu kiedy Tokio, które twierdzi iż sprawa rozliczeń została rozwiązana w 1965 roku, zdecydowało o zacieśnieniu kontroli południowokoreańskiego eksportu. Potem nastąpiła wymiana kolejnych ciosów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane