Czytasz dzięki

Eksport saudyjskiej ropy do USA bliski najniższego od 35 lat

opublikowano: 17-06-2020, 10:12

Do symbolicznej niemal wartości spadła sprzedaż ropy przez Arabię Saudyjską do Stanów Zjednoczonych, podczas gdy początek drugiego kwartału był pod tym względem rekordowy.

Królestwo znad Zatoki Perskiej wysłało w czerwcu do tej pory zaledwie jeden ładunek ropy do USA stanowiący ekwiwalent 133 tys. baryłek dziennie, wynika z danych agencji Bloomberg.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Stanowi to zaledwie około 1/10 z 1,3 mln baryłek dziennie jakie Arabia Saudyjska eksportowała do USA w kwietniu.

Jak podkreślają eksperci, jeśli tendencja ta się trzyma do końca miesiąca, oznaczać to będzie, że import ropy z Arabii Saudyjskiej do USA spadnie do najniższego poziomu od 35 lat, co pomóc może w przywróceniu równowagi na amerykańskim rynku ropy.

Do gwałtownego wzrostu eksportu doszło w kwietniu, kiedy to po braku osiągnięcia porozumienia w ramach OPEC+ doszło do wybuchu wojny cenowej pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją, czego efektem, przy nałożeniu się na to pandemii koronawirusa był drastyczny spadek notowań ropy, do nawet ujemnych wartości w przypadku kontraktów terminowych. Pod koniec maja dziennie dostarczało do USA ekwiwalent 1,5 mln baryłek ropy. Przed kwietniem w pierwszym kwartale wartość ta oscylowała na poziomie około 475 tys. baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane