Czytasz dzięki

Ekstradywidenda majaczy na horyzoncie

opublikowano: 29-06-2020, 22:00
aktualizacja: 30-06-2020, 10:35

Play, który dość hojnie obdzielał akcjonariuszy, może mieć dla nich coś specjalnego

W maju operator telekomunikacyjny wypłacił inwestorom 1,65 zł dywidendy na akcję, co przekładało się na ponad 5-procentową stopę dywidendy. To poziom wskaźnika zbliżony do zanotowanego w 2018 r. Być może już w 2021 r. dywidenda będzie miała dwucyfrową wartość, jeśli Play sprzeda część infrastruktury, a walne zadysponuje, by wpływy w ten sposób (lub alternatywny, czyli poprzez skup akcji) trafiły do akcjonariuszy.

W grę wchodzi kwota niebagatelna, bo zdaniem osób związanych ze sprawą, cytowanych przez agencję Bloomberg, ewentualna sprzedaż może mieść wartość nawet 800 mln EUR (ponad 3,5 mld zł). Podana w piątek nieoficjalna informacjapodniosła kurs telekomu na GPW o 5 proc. W poniedziałek 29 czerwca notowania początkowo spadały, ale później wróciły do punktu wyjścia.

— Wydzielenie aktywów powinno być traktowane jako szansa na zbudowanie wartości dla akcjonariuszy, ale inwestorzy mogli wczoraj po prostu realizować zysk, biorąc pod uwagę to, że sam proces sprzedaży miałby zacząć się nie wcześniej niż na początku przyszłego roku. Poza tym Play o wydzieleniu infrastruktury informował na początku roku, a sam temat jest znany od lat, więc taki scenariusz mógł być już w pewnym stopniu uwzględniony w wycenie i mocniej kurs zareaguje dopiero, jeśli ewentualna sprzedaż się zmaterializuje — komentuje Dominik Niszcz, analityk Trigon Domu Maklerskiego.

Na początku tego roku Jean Marc Harion, prezes Playa, powiedział, że tworzona spółka infrastrukturalna da możliwość dalszych działań w obliczu oczekiwanych sporych zmian na polskim rynku w związku z wdrożeniem technologii 5G.

„Dlatego to dobry czas na otwarcie tej opcji” — powiedział prezes, dodając, że jeśli potencjalne okazje do sprzedaży się nie pojawią, to spółka pozostanie w grupie.

Bloomberg podał w piątek, że firma współpracujez doradcą przy strategicznym przeglądzie około 8 tys. lokalizacji, z których około połowy to stacje bazowe.

— Główni akcjonariusze Playa zawsze poszukiwali możliwości wygenerowania najwyższej możliwej wartości, np. przez IPO czy wysokie dywidendy. Sprzedaż infrastruktury TowerCo jest moim zdaniem kolejną bardzo atrakcyjną opcją, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ostatnich latach tego typu aktywa sprzedawano ze wskaźnikami EV/ EBITDA w przedziale 15-23, a sam Play wyceniany jest obecnie ze wskaźnikiem 5,5 — komentuje Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku, który kilka dni temu wydał rekomendację „kupuj” dla akcji Playa z ceną docelową 36,4 zł.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jego zdaniem również Cyfrowy Polsat może rozważyć sprzedaż aktywów infrastrukturalnych, ale w tym przypadku korzyści dla mniejszościowych akcjonariuszy byłyby mniejsze niż w przypadku Playa.

— W przypadku Playa spodziewalibyśmy się, że gotówka ze sprzedaży aktywów zostanie przeznaczona na dywidendę lub skup akcji własnych, a w Cyfrowym Polsacie albo na zmniejszenie zadłużenia, albo na przejęcia, np. wykup resztówki Netii. Ekstradywidenda jest najmniej prawdopodobnym scenariuszem — uważa analityk.

Konrad Księżopolski w raporcie z 24 czerwca szacował, że w 2021 r. stopa dywidendy z Playa wyniesie 4,8 proc. Te szacunki potencjalnej ekstradywidendy nie uwzględniają. Na GPW niestandardowe dywidendy po sprzedaży wartościowych aktywów płaciło w przeszłości m.in. Echo Investment. W 2016 r. spółka wypłaciła 3,84 zł na akcję, co odpowiadało niemal połowie ceny akcji.

Piotr Raciborski, Wod&Co.
Poczekałbym na razie ze spekulacjami dotyczącymi wielkości finalnego wpływu i dystrybucji gotówki z potencjalnej sprzedaży wież na zakończenie aukcji 5G. Nie wiemy jakie będą nowe warunki i czy cena minimalna, która w poprzednim projekcie aukcji była dość korzystna dla sektora, będzie utrzymana i jaki będzie lewar Playa po aukcji. Poza tym nie wiemy, ile z 8 tys. wież Play będzie w stanie zmonetyzować – wieże gruntowe wydają się dla potencjalnego inwestora więcej warte (ze względu na większy sens współdzielenia infrastruktury z innymi graczami) niż wieże usytuowane na dachach budynków. Sam proces wydzielenia aktywów wieżowych do oddzielnej spółki może być długotrwały, więc 2021 to moim zdaniem najwcześniejszy możliwy termin. Polkomtel pod tym względem jest lepiej przygotowany, bo wydzielił swoją infrastrukturę już w 2018 roku. Na dzisiaj, bez uwzględnienia wpływów z monetyzacji wież, oczekuję dywidendy w 2021 r. na poziomie 426 mln zł (1,68 zł na akcję).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane