Elon Musk budzi CD Projekt do wzrostu

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych, XTB
opublikowano: 28-01-2021, 18:50

Rynek giełdowy w ostatnich dniach to istne szaleństwo. Głównym tematem ostatnich dni jest przede wszystkim szalony rajd najmocniej sprzedawanych przez fundusze hedgingowe spółek w Stanach Zjednoczonych.

Kupujący byli zwykłymi detalicznymi inwestorami. Jednak ich siła dzięki zmowie na portalach społecznościowych była tak silna, że doprowadziła do interwencji ze strony „większej” siły. Oprócz tego miły akcent dla polskich inwestorów. Elon Musk swoim tweetem spowodował, że akcje CD Projektu rozpoczęły kolejną falę rajdu. Czy wobec takich czynników, które sterują obecnie rynkiem, trzeba będzie na nowo pisać podręczniki do inwestowania?

GameStop, AMC czy BlackBerry to spółki o których w ostatnich dniach jest bardzo głośno. Inwestorzy indywidualni w Stanach Zjednoczonych postanowili iść na wojnę z wielkimi funduszami i zdecydowali się kupować akcje spółki za wszelką cenę i co ważniejsze, nie sprzedawać. Ta sytuacja doprowadziła do monstrualnych zmian w wycenach tych spółek i jednocześnie ogromnych strat funduszy. Niestety zadziałały w tym wypadku mechanizmy, które dużym dają większe możliwości. Bez konkretnych powodów amerykańscy brokerzy zdecydowali się zawiesić możliwość kupowania tych spółek, co doprowadziło do chęci panicznego pozbycia się papierów przez inwestorów. Nie ma to do czynienia z żadnymi aspektami rynkowymi, niemniej wczoraj Amerykański Komitet ds. Giełd (SEC) powiedział, że przyjrzy się ostatniej sytuacji związanej z handlem wspomnianymi spółkami. Na ten moment wydaje się, że jest to prawdopodobnie koniec procederu, biorąc pod uwagę fakt, iż został zabrany najprostszy sposób inwestowania w spółki. Niemniej ta sytuacja będzie stanowić ostrzeżenie dla większych instytucji, że trzeba liczyć się również z małymi graczami.

To jednak nie koniec bardzo ciekawych sytuacji na rynku. Elon Musk wczoraj po konferencji prasowej po publikacji wyników Tesli (które generalnie były dosyć mieszane) wskazał, że w nowym modelu samochodu można zainstalować na komputerze Cyberpunka. To jednak nie doprowadziło do większej zmienności. Dopiero dzisiejszy tweet w którym wskazał jak bardzo zachwycony jest tą grą doprowadził do gigantycznego rajdu cenowego na akcjach CD Projektu. Ceny wzrosły dzisiaj z okolic 300 zł do niemal 380 zł, zatrzymując się ostatecznie niewiele poniżej tego poziomu. Jak widać Musk odgrywa w ostatnim czasie postać rynkowego guru. W tym tygodniu mieliśmy już do czynienia z rajdem spółki Etsy na Wall Street, o której pochlebnie wypowiedział się również Musk.

Powracając do szarej rzeczywistości – sytuacja na rynkach była dzisiaj całkiem niezła. Wzrosty w Europie były umiarkowane, nie licząc oczywiście szaleństwa na WIG20, który zameldował się blisko 2000 punktów z zyskiem na poziomie 3%. Na Wall Street wzrosty przekraczają poziom 1%, pomimo mieszanych danych dotyczących PKB. Tempo annualizowane za IV kwartał w USA wyniosło 4,0%, jednak bardzo słabo wypadła konsumpcja. Jutro ostatni dzień handlu w styczniu, wobec tego szykuje się kolejny ciekawy dzień na rynkach.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane