"Emerytury" olimpijskie już dla 40-latków

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 02-08-2016, 12:16

W ostatnich tygodniach przez Polskę przetacza się kolejna wielka debata emerytalna. W czasie igrzysk w Rio temat wcale nie musi cichnąć, bowiem jedną ze szczególnie uprzywilejowanych grup są właśnie sportowcy.

„Emertura medalowa” lub „emerytura olimpijska” to potoczne określenie świadczenia, które z formalnego punktu emeryturą nie jest. Środki te wypłaca bowiem ministerstwo sportu na wniosek sportowca, który spełnić musi kilka wymogów określonych w ustawie. Osoba taka musi:

Urodziny w 1977 r. Leszek Blanik - brązowy medalista z Sydney i złoty z Pekinu - już za rok będzie mógł pobierać "olimpijską emeryturę"
Zobacz więcej

Urodziny w 1977 r. Leszek Blanik - brązowy medalista z Sydney i złoty z Pekinu - już za rok będzie mógł pobierać "olimpijską emeryturę" HANS DERYK Reuters

- zdobyć medal na igrzyskach olimpijskich (letnich lub zimowych), zawodach Przyjaźń 84’ (Polska zbojkotowała wówczas igrzyska w Los Angeles), igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych.

- ukończyć 40 rok życia i posiadać polskie obywatelstwo

- nie brać udziału w zawodach organizowanych przez polski związek sportowy

- na stałe zamieszkiwać w Polsce, państwie UE lub EFTA

- nie mieć na koncie prawomocnego wyroku skazującego za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe

Świadczenie jest takie samo, niezależnie od liczby medali – czterokrotny złoty medalista Robert Korzeniowski (o ile o to wystąpił) otrzymuje tyle samo, co jednokrotny brązowy medalista. Kontrowersje może budzić to, że polskie prawo nagradza tylko medalistów olimpijskich, a pomija mistrzów świata czy zwycięzców innych istotnych zawodów.

Przejdźmy jednak do najważniejszego, czyli do wysokości świadczenia. Zgodnie z ustawą, „sportowa emerytura” jest równa podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej (stawka określona w ustawie budżetowej) pomnożonej przez 1,4. Obecnie jest to 2623,37 zł czyli 31 480,44 zł rocznie. Co istotne – od kwoty tej sportowcy nie muszą odprowadzać składki ZUS, muszą natomiast odprowadzić podatek dochodowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu